Aktuálně

Dopravní federace vyhlašuje soutěž: „To je on – kamion! 2010“

11. 5. 2010

Valí se vám kamiony pod okny? Vyfoťte je!

Dopravní federace vyhlašuje soutěž: „To je on – kamion! 2010“

Dopravní federace [1] dnes zahajuje 2. ročník soutěže s názvem „To je on – kamion!“ o nejlepší fotografii či krátké video na téma Jak kamiony škodí lidem ve městech a vesnicích. Vítěz soutěže bude moci celý rok cestovat vlakem první třídou zdarma po celé republice [2].

Cílem soutěže je zviditelnit problém přebujelé kamionové dopravy na českých silnicích, obzvláště v obcích, které leží na objízdných trasách zpoplatněných úseků [3].

Kdokoli má zájem, může od 11.5. do 31.10.2010 zaslat své příspěvky emailem, mmskou či poštou na adresy uvedené na webu soutěže www.tojeonkamion.cz. Obyvatelé zatížených obcí, jimž se valí kamiony pod okny a zatěžují je hlukem a exhalacemi, či řidiči osobních automobilů, které kamiony ohrožují na bezpečnosti a komplikují jim cestu, dostávají možnost zobrazit problémy působené nákladní silniční dopravou.

Příspěvky budou umístěny do webové mapy, která přehledně zobrazí plošný rozsah problému. Ze stránek soutěže bude také možné odeslat politickým lídrům dopisy s požadavkem, aby se bez zbytečných průtahů zasadili o takové vylepšení mýtného systému pro nákladní dopravu, které povede ke zvýšení bezpečnosti a kvality života v obcích.

Jana Kozáková, starostka Rudné u Prahy uvádí: Vítáme letošní ročník soutěže „To je on – kamion!“, neboť chce přispět ke zviditelnění problému, který trápí obyvatele mnoha obcí, včetně té naší, i řidiče na menších silnicích. Snížená bezpečnost, hluk, exhalace, negativní dopady na kvalitu života. Je nezbytné, aby se stát k problému postavil čelem a bez zbytečného otálení zavedl mýtné na silnice druhé a třetí třídy.

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA, členské organizace Dopravní federace, řekl: „Zatím hlavním účelem mýtného se zdá být zisk pro firmu Kapsch a téměř mizivý příspěvek do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Jeho motivační funkce k přesunu nákladů na železnici je malá. Výsledným efektem nedokonalého mýtného systému je objíždění přes obce a po nevyhovujících silnicích. To je nutné změnit. Vláda také musí přijmout opatření, která budou motivovat firmy, aby své zboží vozily raději vlakem a kde to je možné, využívaly místních dodavatelů.“

Kontakty:

Dominika Švárová, Dopravní federace, 775 905 638, dominika.svarova@dopravnifederace.cz

Pavel Doucha, Dopravní federace, 608 873 437, pavel.doucha@dopravnifederace.cz

Pavel Přibyl, Hnutí DUHA, 603 207 249, pavel.pribyl@hnutiduha.cz

Jana Kozáková, starostka Rudné, 311 652 311, starostka@rudnamesto.cz

Poznámky:

[1] Dopravní federace je sdružením ekologických organizací. Jejím cílem je dosáhnout snížení negativního vlivu dopravy na kvalitu života. Více na www.dopravnifederace.cz .

[2] Vítěz obdrží In-kartu s aplikací In-gold. Dopravní federace děkuje za poskytnutí hlavní ceny Českým drahám, a.s.

[3] Leták se základními informacemi o soutěži je ke stažení na www.tojeonkamion.cz .

 

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy