Aktuálně

Města žádají stop pro kamiony. Boří jim silnice a víří prach

19. 2. 2013

STŘEDNÍ ČECHY Přes Benátky nad Jizerou na Mladoboleslavsku vede "stará" pražská silnice, která kopíruje rychlostní R10. Denně po ní projedou stovky kamionů. O to, aby sem měla tranzitní doprava zákaz vjezdu, se místní snaží už několik let. Pokusí se o to znovu. 
"Sjíždějí sem kamiony nejen z rychlostní silnice, ale i od Bělé pod Bezdězem, zkracují si cestu, boří silnice, je tu prach, hluk. Udělali jsme opatření, že tu nesmějí parkovat v noci, ale nedodržují to," uvedl starosta Jan Král. Ten se nedávno stal krajským zastupitelem a o možném zákazu už prý jednal s náměstkem hejtmana pro dopravu Milošem Peterou. 
"Kamiony tudy jezdí i do průmyslové zóny. Tehdejší hejtman David Rath zrušil projekt na spojovací silnici. Ta by nám pomohla. Doufám, že teď kraj s dopravou u nás něco udělá," řekl starosta Král. 
Sám Petera jako starosta Nymburka chce prosadit, aby nemohla projíždět vozidla nad 12 tun průtahem města. Jde o ulici Boleslavská. Lidé si stěžují i na provoz v navazující Pražské ulici a sepsali kvůli tomu petici. 
"Tím, že se vybudoval obchvat, tak by k nám kamiony už nemusely. Čekáme ale, až převede Ředitelství silnic a dálnic tuto silnici první třídy na druhou třídu, kterou bude spravovat kraj. Tím se vytvoří předpoklad, že můžeme omezit kamionovou dopravu," vysvětlil Petera. 
O omezení dopravy na silnici druhé a třetí třídy žádá kraj a rozhoduje o tom obec s rozšířenou působností, v tomto případě úředníci v Nymburku. U silnice první třídy rozhodnutí vydává krajský úřad a u dálnic ministerstvo dopravy. 
Cerhovice, Žebrák a Zdice na Berounsku jsou na tom stejně jako Benátky, ale obyvatelé těchto obcí už si vyzkoušeli, jaké to je, když kolem domů "tiráci" nejezdí. Dočasně kvůli špatnému stavu propustku platila snížená tonáž na silnici, která sousedí s D5. Jenže koncem loňského roku se propustek opravil a značky musely pryč. 
"Rádi bychom v tom něco podnikli a přivítáme pomoc, i když pokud se nepostaví na silnici policie a nebude pokutovat, řidiči zákaz nerespektují," míní starosta Cerhovic Petr Frei. 

Povolají policisty na kontroly 

S ním souhlasí Cecílie Pajkrtová, starostka Sadské na Nymbursku, kde mají od loňského října osazenou značkami silnici od Starého Vestce po Pískovou Lhotu, která je souběžná s D11. "Zpočátku to řidiči respektovali, ale teď už máme hříšníky. Je otázka pár dní, kdy přijede policejní kontrola. Budeme se snažit, aby se kamiony vrátily na dálnici," upozornila Pajkrtová. 
Na jaře chce starostka oslovit žáky ze škol, aby pomohly se sčítáním kamionů. Naposledy je sčítali před zmíněným dopravním opatřením a například po kruhovém objezdu přímo v Sadské projelo přes tisíc nákladních aut za den. A ze 75 procent to byla tranzitní doprava, tedy auta, která projíždějí dál. 
Blízko k zákazu byla i Kutná Hora. Tam několikrát žádali kraj, aby prosadil snížení tonáže pro průjezd Štefánikovou ulicí. Loni u kraje uspěli, nyní však dostali nesouhlasné stanovisko od policie. Podle ní by se tím problém nevyřešil, jen by se posunul do okolních ulic. "Ve středu to budeme projednávat s radními a odborníky. Chtěli bychom se o to snažit dál," řekl místostarosta Jiří Franc. 
Omezit nákladní dopravu chtějí i v Kladně v části Švermov, která je jedním z nejprašnějších míst v Česku. Zatím dočasně platí zákaz v Říčanech kvůli špatnému mostku, který firma opraví zřejmě už příští rok. 

--- 

FAKTA 

Kam nemohou kamiony 

- Silnice od Starého Vestce do Poděbrad na Nymbursku, která protíná Sadskou, Kostelní a Pískovou Lhotu (II/611) – podél D11, od září/října 2012 * Říčany – výpadovka na Kutnou Horu, dočasně kvůli rozbitému 
mostku (I/2), od října 2012 Kde platí zákaz už několik let * Poděbrady, Mladá Boleslav Kde se zákaz plánuje * Kladno-Švermov kvůli ovzduší * Benátky nad Jizerou (silnice 
II/610 podél R10) Kde jsou problémy s kamiony * Čechtice, Divišov, Družec, Hluboš, Horoměřice, Jílové u Prahy, Kmetiněves, Kotenčice, Miličín, Mníšek pod Brdy, Načeradec, Nehvizdy, Nové Strašecí, Pičín, Rudná u Prahy, Smečno, Velké Přílepy, Zdice, Žebrák

Pozn: Jde o příklady Zdroj: vedení měst, www.dopravnifederace.cz

"Pokud se nepostaví na silnici policie a nebude pokutovat, řidiči zákaz stejně nerespektují." Petr Frei, Cerhovice 

Mutace - Mladá fronta DNES - střední Čechy

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy