Aktuálně

Mýtné na krajských silnicích: první vlaštovka v Pardubickém kraji

18. 2. 2010

Hnutí DUHA a Dopravní federace [1] uvítaly zprávu, že Pardubický kraj zvažuje během několika let zavést mýtné i na vybraných silnicích II. a III. třídy [2]. Lidem na Pardubicku by tak ubylo výfukových plynů, hluku a nebezpečných kamionů, dodávají ekologické organizace.

 

 

Pardubický kraj uvažuje o zpoplatnění  některých silnic pomocí satelitního systému do tří let. Z výnosů hodlá financovat údržbu krajských silnic, které jsou devastovány těžkou nákladní dopravou.

 

 

Současné mýtné na státních dálnicích a některých silnicích, jak jej zavedla vláda, považují obě organizace za nedostatečné či přímo kontraproduktivní. Zejména proto, že způsobuje objíždění zpoplatněných úseků a tím zhoršuje kvalitu života v obcích i bezpečnost dopravy na menších silnicích. Mýtné zatím nijak nemotivuje firmy, aby své zboží přepravovaly po železnici místo kamionů, nebo nakupovaly od lokálních dodavatelů.

 

 

Hnutí DUHA a Dopravní federace prosazují:

 

 

  • Rozšíření mýtného na všechny silnice.
  • Takové sazby mýtného, aby účinně motivovaly ke snížení zejména kamionové dopravy – například k přeložení nákladů ze silnic a dálnic na železnici.
  • Investovat dvě třetiny výnosu z mýtného do modernizace a efektivnější železnice (jako ve Švýcarsku, kde se tak daří železnici skutečně posilovat).

 

 

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA, členské organizace Dopravní federace, řekl:

„Pardubický kraj dal dobrý příklad ostatním hejtmanstvím, která by se k němu měla co nejdříve přidat. Zajistí tak svým občanům bezpečnější silnice, na kterých ubude výfukových plynů, hluku i mnohatunových monster. Teď hlavně musí krajští radní svůj záměr proměnit ve skutečnost. Zapojí-li se i další kraje, můžeme mít do několika let mýtný systém, který bude konečně mít hlavu a patu a o který bude možné opřít další kroky k podpoře čistších a bezpečnějších druhů dopravy.“

 

 

Poznámky:

 

 

[1] Dopravní federace je společným sdružením několika významných českých nevládních organizací, které se zabývají vlivy dopravy na životní prostředí. Jejím hlavním cílem je podílet se aktivně na řešení problémů dopravy ve vztahu k ochraně životního prostředí a zdraví obyvatel. Více na: www.dopravnifederace.cz

 

 

[2] Text původního článku na http://www.pardubickykraj.cz/article.asp?thema=3963&item=60511

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy