Aktuálně

Omyly o mýtném: co je a co není pravda o chystaném rozšíření mýta na silnice prvních a druhých tříd

28. 12. 2011

 

S koncem roku 2011 vydává Dopravní federace informační list [1] uvádějící na pravou míru několik omylů, které se v české veřejné debatě opakovaně objevují v souvislosti s chystaným rozšířením výběru mýta od nákladních aut. Výběrové řízení na dodavatele mýtného systému pro všechny silnice první a část silnic druhé třídy slíbil ministr dopravy Pavel Dobeš vyhlásit v roce 2012. Informační list Dopravní federace se zabývá údajnými překážkami, které rozšíření zpoplatněné silniční sítě (ne)klade evropská legislativa a na základě zahraničních zkušeností realisticky hodnotí jeho dopad na ceny spotřebního zboží. Polemizuje rovněž s apriorním předpokladem mimořádné nákladnosti výběru mýta mimo dálnice.
"První leden 2011 přinesl zvýšení sazeb mýtného a občanům žijícím kolem silnic využívaných k objíždění zpoplatněných úseků také další nárůst nákladní dopravy pod okny jejich domů. Stejný novoroční dárek bohužel dostanou i po letošním Silvestru, kdy mýtné opět stoupne. Po odvolání Radka Šmerdy, který rozšíření mýtného nepřál, se snad občané v roce 2012 zároveň dočkají i jasných kroků vedoucích k rozšíření výběru mýta i mimo dálnice a rychlostní silnice. Potom konečně odpadne ekonomický důvod pro objíždění dálnic přes města a vesnice", uvádí k tomu Aleš Kuták z Dopravní federace.
Podobného názoru je předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, který se koncem listopadu obrátil v této věci na premiéra Petra Nečase [2].
.
Kontakty:
Aleš Kuták, Dopravní federace, 775 927 210, ales.kutak@dopravnifederace.cz
Pavel Přibyl, Hnutí DUHA/Dopravní federace, 603 207 249, pavel.pribyl@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] Infolist Omyly a fakta o rozšíření mýtného na silnice nižších tříd ke stažení zde: http://dopravnifederace.cz/publikace-analyzy/publikace-dopravni-federace

[2] Dopis Michala Haška k nahlédnutí na: http://dopravnifederace.cz/_files/file/Dopis_Hasek.PDF

 

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy