Aktuálně

Policisté na dálnici ulovili i rumunskou "střelnici"

14. 10. 2011

 

VYSOČINA Mimořádná celorepubliková síť policistů i celníků si včera "došlápla" na řidiče za volanty kamionů a nákladních aut. Policejní smyčka "týmu Kamion" se utáhla i na 139. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu nedaleko Měřína. A první ryby v síti na sebe nenechaly dlouho čekat. Asi po hodině od zahájení akce měla policie první úlovek. Celníky "zaujal" řidič modré dodávky Mercedes s černými skly a ukrajinskou poznávací značkou. Šofér vezl devatenáct lidí, aniž by měl povolení pro mezinárodní přepravu osob, které je pro ukrajinské autobusy a dodávky v Česku vyžadováno. Celníci mu proto vyměřili správní poplatek 30 tisíc korun.
"Nemohli byste nám trochu slevit?" zkoušel to na muže v uniformě ukrajinský šofér Michal Pupena. "Uvažovali jsme, že zaplatíte poplatek padesát tisíc, protože je to během tří let už třetí porušení, které máte," byl nekompromisní celník. "Takhle já nic na dopravě nevydělám. Je možno zaplatit v dolarech? Nemám u sebe koruny," zkoušel to dál šofér vozu. Neuspěl. Řidič vezl ukrajinské lidi z Prahy domů na Ukrajinu. Policisté ho ale donutili sjet z dálnice a přijet s nimi na kontrolní stanoviště v protisměru. "Chápu, že policie dělá svoji práci, stejně jako ji děláme my," pokrčil rameny ukrajinský muž, jenž oslaví za čtyři dny sedmatřicáté narozeniny. "To mám od policie k narozeninám," zavtipkoval. Víza ale měla osádka dodávky v pořádku.
Čtvrtek byl smolným dnem i pro slovenského šoféra kamionu. Ten vezl třiadvacetitunový náklad letáků ze slovenské tiskárny do Prahy. Bez jakéhokoliv zajištění nákladu. S tím se policisté často na silnicích nesetkávají. "S kamionem jezdím po Evropě už třicet let a v životě jsem s tím problém neměl. Takový náklad se nemůže pohnout," ucedil při kurtování nákladu slovenský šofér Imrich.
Kamion neměl v pořádku ani pneumatiky, policisté objevili i další závažné závady. "Vůz s takovou nemůže pokračovat dál v jízdě," sdělil muž, jenž měl prověřování a vážení vozů na starosti. Policisté mezi sebou i zavtipkovali. A to když se k nim po dálnici blížil modrý kamion s rumunskou poznávací značkou. Přední sklo měl zaskládané bezpočtem plyšových zvířat. "Hele, jede k nám střelnice," utrousil směrem ke kolegovi jeden z policistů, když kamion směřoval k mobilní váze. Ty měli policisté k dispozici na odstavném parkovišti dvě.
Jen za první tři hodiny včerejší akce, která pokračovala až do večerních hodin, policisté na Vysočině zkontrolovali 12 vozů. Jeden šofér dostal uloženu kauci 20 tisíc za nedodržování bezpečnostních přestávek. "Udělili jsme i pět blokových pokut za špatný technický stav, z toho dva vozy řídili Češi a tři cizinci," shrnula krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

" Pokračování na str. B3
" Pokračování ze str. B1

Od března policejní tým "Kamion" jen na Vysočině zkontroloval 6 424 převážně nákladních aut.
Téměř dva tisíce z nich byly ve špatném technickém stavu. Policisté také ve spolupráci s obsluhou mobilních vah zvážili od března na Vysočině 170 silničních korábů, 25 z nich překročilo maximální váhu nákladu. "Za všechna zjištěná porušení policisté týmu Kamion uložili dohromady 251 kaucí v celkové výši 4,2 milionu korun," dodala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Prioritou pro tým Kamion je nejen dálnice D1, ale také silnice prvních a druhých tříd na Vysočině, kam kamiony sjíždějí z dálnice, aby se vyhnuly placení mýtného. Jedním z takto nejvíce zatížených silnic je tah kopírující dálnici z Jihlavy ve směru na Brno.

(Michal Kolařík)

 

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy