Aktuálně

Připravované zvýšení mýtného je zatím nesmysl

1. 10. 2010

Ministerstvo dopravy dnes jedná se zástupci dopravců o chystaném zvýšení sazeb mýtného od nového roku, které by se v průměru měly zvednout o čtvrtinu. Dopravní federace se však obává, že bez rozšíření výběru mýtného na celou silniční síť zvýší takový krok negativní dopady na život v průjezdných městech a vesnicích a dále sníží bezpečnost a plynulost dopravy na malých silnicích. Dopravci budou po zvýšení sazeb více motivováni z ekonomických důvodů objíždět po nezpoplatněných komunikacích, které stále ještě představují 98% silniční sítě u nás.

Dopravní federace s podporou obcí a dalších organizací proto prosazuje ve svém Memorandu [1] urychlené rozšíření mýta na silnice prvních, druhých a třetích tříd. Teprve po tomto kroku bude rozumné zvyšovat mýtné poplatky a reinvestovat výnosy podle předem jasného klíče tak, aby přispívaly ke snižování zátěže společnosti nákladní silniční dopravou.

Aleš Kuták z Dopravní federace uvádí: „Mýtné je potřeba rozšiřovat a zdokonalovat. Zatím se to však neděje systematicky. Zcela zásadní prioritou by mělo být jeho rozšíření alespoň pro kamiony na celou silniční síť, čímž by se omezil efekt objíždění zpoplatněných úseků. Ten znepříjemňuje život obyvatelům desítek či stovek měst a obcí i motoristům na menších silnicích a výrazně zvyšuje náklady na údržbu silnic.“

Kontakty:

Aleš Kuták, Dopravní federace, 775 927 210, ales.kutak@dopravnifederace.cz

Dominika Švárová, Dopravní federace, 775 905 638, dominika.svarova@dopravnifederace.cz

Pavel Přibyl, Hnutí DUHA/Dopravní federace, 603 207 249, pavel.pribyl@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] http://dopravnifederace.cz/temata/mytne-pro-silnicni-nakladni-dopravu/memorandum-za-rozsireni-mytneho-systemu/

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy