Aktuálně

Stop kamionům, píší obce ministrovi

20. 2. 2013

Hustá doprava ohrožuje obyvatele obcí podél dálnice. Řidiči nákladních aut šetří a objíždějí přes vesnice placené úseky. Starostové se spojili a žádají po ministru dopravy zpoplatnění silnic I. a II. třídy. Počkají si ale nejspíš až do roku 2017 

ROKYCANSKO / Tisíc kamionů a šest tisíc osobních aut. Tolik dopravních prostředků projede během jediného dne Ejpovicemi. Obdobně jsou na tom také v Mýtě, Holoubkově, Kařezu a Svojkovicích. I tady se projíždějící auta mohou počítat po stovkách. 
"Situace se neustále zhoršuje, je to nebezpečné pro naše občany," stěžuje si starosta Mýta František Končel. 
Starostové se proto rozhodli jednat. Sepsali dopis, ve kterém žádají ministerstvo dopravy o zpoplatnění silnic I. a úseků II. třídy. Díky tomu by se snížil průjezd nákladních vozidel obcemi, přepravci totiž šetří na drahém mýtném. Návrh bude podán k projednání v březnu. "Dříve se uvažovalo o zpoplatnění silnic I. třídy a vybraných silnic II. třídy. Nyní se však preferuje zpoplatnění "jedniček". Vše se bude odvíjet od materiálu, který bude do konce března předložen na vládu ministrem dopravy Zbyňkem Stanjurou," upřesnil mlučí ministerstva dopravy Martin Novák. 
Starostové také podpořili hejtmana kraje a žádali, zda by ke zpoplatnění mohlo dojít už dříve než v roce 2017. To ale nejspíš nebude možné. "Vzhledem k tomu, že se bude vybírat systém zpoplatnění silniční sítě po roce 2016, kdy končí současná smlouva s firmou Kapsch, je tohle nepravděpodobné," vysvětluje Novák. 
Starostové obcí v dopise ministerstvu také dodávají, že nežádají o finance na výstavbu drahých obchvatů. Jediné, co by v tuto chvíli mohlo obcím alespoň částečně ulevit, je dopravní značení omezující průjezd obcí. To by se mělo podařit získat alespoň Ejpovicím. 
"Oficiálně nic nevíme, i když v médiích již proběhla zpráva, podle níž bychom měli dostat na začátek obce značky omezující provoz," říká starostka Ejpovic Marie Šrailová. Situaci by vyřešily jen částečně. "Ale jsme rádi za každé kolo, které obcí neprojede," dodává starostka. 

Mutace - 5+2 dny - Rokycansko

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy