Aktuálně

Více než stovka obcí si stěžuje na kamiony

29. 12. 2010

Kamiony ničící skanzen v Zubrnicích, popraskané silnice i zdi domů, stížnosti obyvatel na hluk, velké finanční náklady a bezmoc obecních úřadů při omezování průjezdu nákladních automobilů. O těchto a dalších problémech s nákladní dopravou se můžete dočíst v Mapě obcí postižených kamionovou dopravou [1], kterou dnes zveřejnila Dopravní federace. Mapa byla vytvořena a je stále aktualizována na základě informací z médií či od samotných starostů. V současnosti zahrnuje stovku obcí, kde kamionová doprava ztěžuje obyvatelům život.

Důvodem této zátěže je ve velké míře objíždění úseků zpoplatněných mýtem. Po zavedení mýta de facto pouze na dálnicích a po dosavadních nesystematických úpravách si obce opakovaně stěžovaly na zvýšení počtu projíždějících nákladních vozidel.

Od Nového roku, kdy se mýtné zdraží o čtvrtinu, proto lze v obcích očekávat další zhoršení situace. Prioritou proto musí být co nejrychlejší rozšíření výběru mýtného i na silnice nižších tříd, pro které se již vyslovily obce a jejich sdružení v Memorandu za rozšíření mýta [2].

Aleš Kuták z Dopravní federace uvádí: Objíždění zpoplatněných úseků lze efektivně omezit jedině rozšířením mýta pro nákladní dopravu na celou silniční síť. Zlepší se tak život obyvatel desítek či stovek měst a vesnic i řidičů osobních aut na silnicích nižších tříd, a také výrazně sníží míra poškozování těchto silnic.“

Kontakty:

Aleš Kuták, Dopravní federace, 775 927 210, ales.kutak@dopravnifederace.cz

Dominika Švárová, Dopravní federace, 775 905 638, dominika.svarova@dopravnifederace.cz

Pavel Přibyl, Hnutí DUHA/Dopravní federace, 603 207 249, pavel.pribyl@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] http://dopravnifederace.cz/mapa

[2] http://dopravnifederace.cz/temata/mytne-pro-silnicni-nakladni-dopravu/memorandum-za-rozsireni-mytneho-systemu/

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy