Aktuality

29. 7. 2016 / Tisková zpráva Dopravní federace NNO a Naši politici, o.s.
Tři studie problematických dálničních staveb, Desatero problémů a zároveň doporučení či výzva ministrovi dopravy – to jsou některé výsledky více než rok trvajících snah iniciativy Průhledná doprava (www.pruhlednadoprava.cz) upozornit na dlouhodobé systémové problémy dopravních investic a navrhnout možná řešení k nápravě. Některé návrhy se setkaly s kladnou odezvou a opatření se již zavádějí do praxe. Prostřednictvím Analýz a doporučení ke zlepšení procesu nominací a vlastnické politiky státu vůči svým podnikům a organizacím pak Průhledná doprava přispěla také ke schválení věcného záměru zákona o nominačním procesu vládou v červnu tohoto roku. »
26. 7. 2016 / Tisková zpráva Dopravní federace a Oživení
Správce stavby nebo také projektový manažer je významná funkce při výstavbě dopravních staveb. Předpokládají ji mezinárodní smluvní vzory FIDIC, podle kterých se v ČR staví např. dálniční tahy. V českých podmínkách má však správce stavby poněkud jiné postavení, než právě FIDIC doporučuje. Iniciativa proto navrhuje několik možností, jak by správce stavby mohl na stavbách nejen dálnic v Česku fungovat (3). ŘSD by podle těchto návrhů mělo vyzkoušet více variant nastavení této funkce, které zaručí kvalitnější řízení stavebních prací než jak je tomu dnes. »
30. 6. 2016 / Tisková zpráva Dopravní federace NNO, Frank Bold a Naši politici
Manažer zodpovědný za podezřelé zakázky, trestně stíhaný politik či úředník ve střetu zájmů. V Českých drahách a jejich dceřiné společnosti ČD Cargo končí často nepříliš důvěryhodní lidé. Nevládní organizace navrhují ministerstvu dopravy nečekat na nový zákon, který stejně většinu problémů nevyřeší. »
28. 6. 2016 / Tisková zpráva Dopravní federace a Zeleného kruhu
Poslanci v nejbližších dnech projednají vládní novelu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Ta pro 10 dopravních staveb zavádí výjimku z posouzení a vyřazuje z něj obce a veřejnost. Odůvodněním je pomalé povolování strategických dopravních staveb. Současný návrh je však v rozporu s českou Ústavou a evropskou legislativou a hrozí tak pozastavení financování z evropských fondů. »
22. 6. 2016 / Ekonomický deník
Informace o tom, že mýto bude v letech 2017-2020 provozovat stávající provozovatel, tedy konsorcium firem vedené společností Kapsch, dnes potvrdil ministr dopravy Dan Ťok. Ministerstvo vypíše Jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU) a osloven bude Kapsch. »
10. 5. 2016 / Tisková zpráva Zeleného kruhu a Dopravní federace
Ministři budou zítra jednat o speciální novele zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Jejím účelem je 11 nejdůležitějším dopravním stavbám udělit rychle ověřovací stanovisko a nečekat na nový posudek EIA. Vládní návrh je ovšem v přímém rozporu s evropskou legislativou, popírá její smysl i cíl. To může být důvodem pro zastavení financování staveb z fondů EU. »
25. 4. 2016 / Hospodářské noviny (ihned.cz)
Stavbu českých dálnic může podle současných pravidel zablokovat úplně každý. Tvrdí to ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). A nemusí to být jen ekologičtí aktivisté, stačí i rozhádané a pomalé úřady. »
12. 4. 2016 / Tisková zpráva Dopravní federace a Oživení
Výzva Průhledná doprava pro ministra dopravy, kterou dnes zveřejňují nevládní organizace Dopravní federace a Oživení, ukazuje na vybrané problémy při přípravě a realizaci dopravních staveb v ČR a možnosti jejich řešení, která lze v krátké době realizovat. »
12. 4. 2016 / ČTK
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) neumí získat v soutěžích kvalitní stavební projekty, navíc stále zadává projekční práce i stavební dozor stejným firmám. Na dnešní tiskové konferenci to uvedly neziskové společnosti Oživení a Dopravní federace. Dodaly, že nekvalitní projekty, které navíc ŘSD neumí reklamovat, prodražují následnou stavbu silnic. S desaterem problémů, které trápí ŘSD, se organizace obrátily na ministra dopravy Dana Ťoka. Střet zájmů u projektantů i pochyby v soutěžích ŘSD odmítlo. »
12. 4. 2016 / Deník Referendum
Zástupci občanských organizací vyzvali ministra dopravy Ťoka, aby se zabýval problémy, které provází přípravu a realizaci dopravních staveb v České republice. Zadávací dokumentace jsou často nekvalitní, stavby se protahují a prodražují. »
8. 4. 2016 / Novinky.cz
Společnost Deloitte už nebude smět ministerstvu dopravy (MD) radit, jak zajistit v Česku výběr mýtného poté, až letos 31. prosince vyprší smlouva s firmou Kapsch. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj totiž teď zakázku, kterou MD loni bez soutěže zadalo Deloitte, definitivně zrušil. »
26. 3. 2016 / iDnes.cz
Nejčernější možný scénář pro stavby nových silnic a dálnic začíná být skutečností. Kvůli problémům se studiemi vlivu na životní prostředí nebude možné desítky miliard korun investovat letos, ale až příští rok. Mimo jiné se nezačne stavět 88 kilometrů nových dálnic, s nimiž se počítalo. »
22. 3. 2016 / ČTK
Protikorupční policie dnes obvinila šest lidí a tři firmy v souvislosti s loňským zadávacím řízením veřejných zakázek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Stíhání se týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. »
2. 3. 2016 / E15.cz
V kontrolních orgánech státních firem a organizací působících v oblasti dopravy je stále příliš vysoké procento lidí spjatých s politickými stranami. Z celkem 151 prověřovaných osob v dozorčích radách a představenstvech státních organizací jich má vazby na konkrétní stranu více než třetina, upozornilo dnes občanské sdružení Dopravní federace. »
25. 2. 2016 / Deník Referendum
Podle iniciativy Průhledná doprava má Ministerstvo dopravy mezery v tom, jak realizuje vlastnickou politiku státu v jednotlivých státem vlastněných podnicích. Iniciativa také kritizuje netransparentnost nominací do orgánů těchto podniků. »
25. 2. 2016 / Společná tisková zpráva Dopravní federace NNO, Frank Bold a Naši politici
Nevládní organizace spojené v iniciativě „Průhledná doprava“ navrhují zavést vlastnickou politiku státu pro jednotlivé podniky a organizace, transparentní systém nominací a kontrolní orgán pro ŘSD. Jsou přesvědčeny, že tato opatření napomohou řešení některých systémových problémů, se kterými se potýkají státem vlastněné podniky a podřízené organizace v resortu dopravy. »
15. 2. 2016 / Aktuálně.cz
Zatímco zavedení mýtného v Německu pro osobní auta je odloženo, ministři plánují rozšíření povinnosti pro nákladní auta. Ministr financí chce odstranit výjimky pro menší vozy a autobusy, ministr dopravy chce stávající povinnost rozšířit na všechny silnice první třídy. »
12. 2. 2016 / iDNES.cz
V Česku nejsou postaveny zásadní silnice, dálnice či železnice, přesto však stát křísí myšlenku o výstavbě výtahů pro lodě na Vltavě. Realizace by vyšla až na tři miliardy korun. Stavby by zajistily splavnost z Prahy až do Českých Budějovic. »
10. 2. 2016 / iDNES.cz
Mnoho silničních staveb má dokumentace EIA, které posuzují vliv stavby na životní prostředí, vypracované podle starého zákona. Nejsou tudíž v souladu s evropskými směrnicemi a stavbám hrozí zastavení na několik měsíců. Stavbaři se proto soustředí i na menší zakázky a jsou schopni státu slevit až téměř polovinu z­ původní ceny. »
9. 2. 2016 / iDNES.cz
Kamiony v Česku najely po zpoplatněných silnicích a dálnicích přes dvě miliardy kilometrů, každý pracovní den jich po Česku jezdí 66 tisíc. Výběru mýta dál výrazně dominuje loni modernizovaná dálnice D1, kde se vybralo 36,5 haléřů z každé mýtem získané koruny v Česku. Loni stát vybral 9,7 miliardy korun. Mohlo to ale být i daleko víc. »
1. 2. 2016 / iDNES.cz
O provoz mýtného systému v Česku projevila zájem další společnost. Jde o satelitního výběrčího mýta z Maďarska, společnost National Toll Payment Services PLC. Ministerstvu dopravy nabídla, že bude v tuzemsku mýto spravovat od 1. ledna 2017, kdy končí dosavadní smlouva se společností Kapsch. »
1. 2. 2016 / E15.cz
Na ministerstvu dopravy zraje plán, jehož naplnění by od základu změnilo vlastnický model na české železnici. Úřad se vážně zabývá myšlenkou, že si stát pořídí vlaky, které bude půjčovat dopravcům. Využije k tomu dvacet miliard z evropských fondů, k nimž z rozpočtu přidá patnáct procent, tedy tři miliardy. »
26. 1. 2016 / E15.cz
V České republice je 64 důležitých dopravních staveb, u nichž Evropská unie požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí. Takové posouzení by jejich výstavbu mohlo zdržet až o několik let, řekl dnes novinářům po jednání ekonomických ministrů premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). »
25. 1. 2016 / ihned.cz
Tvůrce smlouvy s firmou Kapsch na provoz mýtného systému buď vůbec nepočítal s výběrem mýta i po roce 2016, nebo se změnou provozovatele, případně s tím, že jeho změna bude drahá a obtížná. Ve sněmovně to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). »
21. 1. 2016 / E15.cz
Obor výstavby silnic a železnic má za sebou vůbec nejtučnější rok, který se zřejmě nebude jen tak opakovat. Státní fond dopravní infrastruktury vydal loni podle nejnovějších údajů, které má deník E15 k dispozici, 91,5 miliardy korun. To je vůbec nejvíce za šestnáctiletou existenci fondu. »
14. 1. 2016 / Česká televize
Ministerstvo dopravy rozdělí pro letošní rok krajům tři miliardy korun na opravy silnic druhých a třetích tříd. Nejvíce peněz dostanou Středočeský kraj – přes 530 milionů korun a Jihočeský kraj – přes 335 milionů. »
13. 1. 2016 / E15.cz
Vláda schválila dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem ze soukromých peněz, formou takzvaného PPP projektu. Projekt na stavbu 32 kilometrů dálnice mezi Milínem na Příbramsku a Miroticemi na Písecku předpokládá celkovou investici 24,9 miliardy korun. Se stavbou by se mělo podle ministerstva začít ve druhé polovině příštího roku. »
11. 1. 2016 / Deník.cz
České stavebnictví loni táhlo zejména budování dopravní infrastruktury ve snaze vyčerpat co nejvíce prostředků z fondů Evropské unie. Na konci loňského roku definitivně skončila možnost čerpání evropských peněz z programového období 2007 - 2013. »
7. 1. 2016 / ihned.cz
Antimonopolní úřad zrušil smlouvu ministerstva dopravy se společností Deloitte a dal ministerstvu pokutu 250 tisíc korun. »
3. 1. 2016 / iDNES.cz
Před pár dny oficiálně skončila dostavba dálniční křižovatky v Opatovicích nad Labem ležící na nově pojmenované dálnici D35. Kvůli chybějící navazující části se ale ukončení prací obejde bez slavnostní chvíle. »
11. 12. 2015 / Aktuálně.cz
Z privátních peněz by měl být postaven 32kilometrový úsek silnice R4 mezi Milínem na Příbramsku a Miroticemi na Písecku. Soukromé peníze chce ministerstvo dopravy využít také pro dostavbu rychlostní silnice R7. »
10. 12. 2015 / Ekolist.cz
Starostové obcí podél připravované silnice R6 se obrátili na Evropskou komisi kvůli obavám z opakování procesu posuzování vlivu na životní prostředí EIA u už schválených úseků stavby. »
6. 12. 2015 / ihned.cz
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo další trojici veřejných soutěží na rekonstrukci dálnice D1 v příštím roce. Předpokládanou hodnotu stavebních zakázek na výměnu povrchu a rozšíření vozovky na celkem 26 kilometrech komunikace odhadlo ředitelství silnic na bezmála tři a půl miliardy korun. »
6. 12. 2015 / iDNES.cz
Ministerstvo dopravy snížilo maximální povolenou na pražském okruhu mezi dálnicí D1 a Jesenicí a chystá vybudování protihlukových stěn. Zjistilo se, že pět let stará stavba nesplňuje hlukové předpisy, což může ohrozit proplacení příspěvku, který na stavbu přislíbila Evropská unie. »
4. 12. 2015 / Česká televize
Některé už dostavěné části dálnic jsou udělané nekvalitně. Příkladem je vleklý případ mostů na dálničním přivaděči v Ostravě-Přívoze. »
4. 12. 2015 / Česká justice
Dálnice D1 - nejvytíženější komunikace v Česku. Denně po ní projede kolem 100 tisíc aut. Pravidelně stovky z nich uvíznou v dlouhých kolonách. Provoz brzdí opravy a modernizace dálnice. »
3. 12. 2015 / iDNES.cz
Česko letos přijalo nový zákon, který změnil pravidla u vydávání posudků vlivů staveb na životní prostředí. Kvůli dokumentu EIA, který je nově v souladu s evropskými směrnicemi, jsou nyní ohroženy velké dopravní stavby. »
2. 12. 2015 / Svět Průmyslu
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se brání pokutě 200.000 korun, kterou dostalo v říjnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za stavbu okružní křižovatky v Dubí na Teplicku. »
2. 12. 2015 / Týden.cz
Kamiony a autobusy letos zaplatí za jízdu po dálnicích rekordní částku. Poradenská společnost Inoxive odhaduje částku mezi 9,65 a 9,8 miliardy korun. Také provozovatel mýta Kapsch předpokládá výnos okolo 9,7 miliardy. V uplynulém roce se přitom vybralo 8,7 miliardy, letošní výnos by tedy mohl být zhruba o miliardu korun vyšší. »
1. 12. 2015 / EuroZprávy.cz
Podle plánu činnosti, který zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), dojde v příštím roce na prověrku výběru daně z příjmů fyzických osob či hospodaření ŘSD, Kontroloři se také zevrubně podívají na peníze vynaložené na modernizaci dálnice D1. »
1. 12. 2015 / Aktuálně.cz
Letos žene výstavbu k růstu hlavně rychlé dočerpávání dotací z EU. Očekává se, že s růstem ekonomiky se více začnou stavět domy a prostory pro firmy. Méně se budou naopak stavět silnice a železnice. »
30. 11. 2015 / iDNES.cz
Od necelých 300 tisíc korun za rok až po 17,2 milionů korun vybere stát od dopravců na každém kilometru v síti dálnic a silnic zpoplatněných mýtem. I když bude výběr mýta letos rekordní, stát mohl od dopravců získat ještě více. »
30. 11. 2015 / Dopravní noviny
Ministerstvo dopravy má náhradní plán, pokud by se soutěž na provoz mýtného systému po roce 2016 zdržela. Oznámil to Jan Chovanec, ředitel státní společnosti Cendis, která má na ministerstvu dopravy za úkol práci na IT systémech a koordinaci příprav na mýtný tendr. »
26. 11. 2015 / iDNES.cz
Výkupy pozemků pro stavby nových dálnic či železnic dostávají nová pravidla. Novela zákona, která ve středu prošla sněmovnou, ruší možnost vyplácet majitelům až šestnáctinásobek znaleckého posudku. »
26. 11. 2015 / iDNES.cz
Řidiči začali jezdit po první části obchvatu Žďáru nad Sázavou. Spojil výpadovky na Nové město na Moravě a k dálnici ve směru na Brno. »
25. 11. 2015 / Tisková zpráva ŘSD
Státní pozemkový úřad společně s Ředitelstvím silnic a dálnic dnes podepsal Dohodu o vzájemné spolupráci. »
11. 11. 2015 / MF DNES
Tři velké stavební firmy mají každá zaplatit pokutu přes 600 milionů korun. Vyplývá to z dosud nepravomocného rozhodnutí ÚOHS, které má MF DNES k dispozici. »
6. 11. 2015 / Česká justice
ÚOHS dnes rozhodl podle informací České justice o tom, že v českém stavebnictví fungovala kartelová dohoda a uložil obří, miliardovou pokutu. »
5. 11. 2015 / ÚOHS
ÚOHS vydal v minulých dnech prvostupňové rozhodnutí, jímž zrušil nabídkové řízení Ministerstva dopravy na „Veřejné služby v přepravě cestujících v drážní dopravě na lince R16 Plzeň-Most“. »
5. 11. 2015 / Tisková zpráva Zeleného kruhu
Poslanecký výbor pro životní prostředí na svém včerejším zasedání podpořil návrh rozsáhlých výjimek z placení poplatků za zábor půdy z pera skupiny poslanců TOP09. »
16. 10. 2015 / Ministerstvo dopravy, Transparency International
Transparency International a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřily zadání veřejné zakázky na projektového manažera pro mýtné brány. »
13. 10. 2015 / tisková zpráva Zeleného kruhu
Novela stavebního zákona, kterou vláda v nejbližší době dostane k projednání, podle ekologických organizací závažně zasahuje do práva veřejnosti vyjádřit se ke stavbám ve městech a okolí. »
2. 10. 2015 / pruhlednadoprava.cz
Nadace Via a Zelený kruh vyzývají k zavedení spravedlivých, rychlejších, lepších a jednodušších pravidel pro rozhodování o stavbách i kvalitnějšího a rychlejšího rozhodování úřadů i správních soudů. »
24. 9. 2015 / iDNES.cz
Rekordní stavební boom na silnicích a železnicích končí. Objem peněz mířících na nové dopravní stavby příští rok klesne téměř o třetinu. »
23. 9. 2015 / Lidovky.cz
Ministerstvo dopravy přišlo o dalšího klíčového člověka pro přípravu tendru na výběr mýtného. Výpověď podal vedoucí oddělení telematiky a zpoplatnění silniční sítě Václav Krumphanzl. »
21. 9. 2015 / Týden.cz
Česku se zřejmě nepodaří vyčerpat deset až 12 miliard korun na stavby silnic, železnic a další dopravní infrastruktury z evropského Operačního programu doprava I (OPD I). »
21. 9. 2015 / Česká televize
Další naděje, další rozpaky. V otázce výstavby silnice R55 od Otrokovic na Zlínsku ve směru na Staré Město a Bzenec trvají už 20 let. »
21. 9. 2015 / Česká televize
Lepší napojení na průmyslovou zónu a hlavně plynulejší vyvedení aut a kamionů z města. S tímto záměrem se ve Vysokém Mýtě staví nová okružní křižovatka. »
18. 8. 2015 / Aktuálně.cz
Přinejmenším po tuto dobu zatím nedojde ani ke zpoplatnění silnic nižších tříd. Teprve později může stát vypsat nové výběrové řízení na provozovatele systému. »
13. 8. 2015 / Náš region
S tím souvisí i zvýšený průjezd nákladní kamionové dopravy naší obcí, která nás velmi trápí. V této souvislosti nám vždy všichni slibovali, že až se dostaví rychlostní komunikace R6, tak kamiony budou jezdit po ní. R6 je v provozu a … je to spíše horší. »
12. 8. 2015 / Novinky.cz
Ministerstvo dopravy opět vypíše výběrové řízení na mýtného manažera. Původní soutěž na poradce, který má úředníkům pomoci vybrat nového provozovatele mýta, zrušil na konci minulého roku ministr Dan Ťok. »
5. 8. 2015 / Tisková zpráva Dopravní federace a Oživení
Osmiletým zpožděním, nekvalitní projektovou dokumentací, krátkou dobou záruky na dílo, dozorem stavby, který je ve střetu zájmů - tak začala stavba nového úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Příčiny problémů vidí neziskové organizace především v nekompetentnosti investora a nepřipravenosti stavby. Výsledkem může být prodlužování doby výstavby, nízká kvalita a vysoké náklady stavby. »
5. 8. 2015 / eLogistika.info
Ponechme stranou, že komentáře ekologicko-železničních organizací typu Dopravní federace či Centra pro efektivní dopravu připomínají spíš profesionální PR satelitního mýtného systému. »
5. 8. 2015 / Deník Referendum
Stavbu dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou kritizuje Oživení. Tvrdí, že stavbě hrozí obrovské riziko jejího prodražení a vleklých sporů kvůli její špatné přípravě. Organizace upozorňuje také na dozor stavby, který je ve střetu zájmů. »
27. 7. 2015 / Tisková zpráva Dopravní federace
V souvislosti s tragickou nehodou ve Studénce dnes vyzvala Dopravní federace neziskových organizací premiéra a místopředsedy vlády otevřeným dopisem, aby do rozhodnutí o budoucí podobě mýtného systému pro nákladní dopravu vláda zapracovala požadavek na zpoplatnění všech silnic 1. třídy a vybraných silnic 2. a 3. třídy. Jen tak je možné omezit motivaci některých řidičů nákladních vozidel k objíždění zpoplatněných dálničních úseků po menších silnicích, kam nepatří. O nastavení mýtného systému po roce 2016 bude vláda jednat týden po neštěstí – ve středu 29. července (1). »
21. 7. 2015 / Tisková zpráva Zeleného kruhu, Hnutí Duha, Nesehnutí, Dopravní federace
Návrh Ministerstva pro místní rozvoj na zásadní novelu stavebního zákona zavádí řadu složitých výjimek a nových úředních postupů, kterými komplikuje rozhodování, snižuje jeho průhlednost, výrazně omezuje práva občanů a posiluje postavení kontroverzních autorizovaných inspektorů. Ekologické organizace varují, že výsledkem bude zmatek, nejistota a v konečném důsledku zpomalení rozhodování a spousta soudních sporů. »
25. 6. 2015 / ihned.cz
Ohlášený nápad ministra dopravy Ťoka vypsat zadávací řízení na provozovatele stávajícího mýtného systému pro nákladní auta na dalších 5 let na místo nového (a lepšího) systému může být na první pohled překvapivé. »
20. 5. 2015 / Tisková zpráva Zeleného kruhu a Dopravní federace
Poslanci dnes zamítli poslanecký pozměňovací návrh k novele zákona o veřejném zdraví, který by fakticky zrušil zákonné limity hluku ve vnějším prostředí. Stovky tisíc lidí postižených nadměrným hlukem z dopravy tak mají nadále šanci postupně dosáhnout nápravy a ochránit tak své zdraví. Také nově připravované stavby nadále musí limity respektovat. »
10. 5. 2015 / Aktuálně.cz
Bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík se zavázal koupit pozemky u Pražského okruhu, jehož trasa není jasná. Policie Brunclíka stíhá, nevýhodnou smlouvu se ale ŘSD snaží marně zrušit. »
20. 4. 2015 / Aktuálně.cz
Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval, jak v letech 2010 až 2014 využila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) peníze na údržbu a opravy drah. Právě v nastavení tendrů prý podnik chyboval. Polovinu zakázek státních železnic za 4,6 miliardy korun si rozdělilo pouhých sedm dodavatelů. Celkem se přitom na všech zakázkách podílelo 223 dodavatelů. »
25. 3. 2015 / Hospodářské noviny
Tak dlouho jsme mluvili o neustálém střetu zájmů předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše, až jsme zapomněli, jak takový střet vlastně vypadá. Primárně přece nejde o samotné provázání byznysu a politiky, ale o konkrétní prosazení výhody politickými prostředky pro vlastní firmu. A toho jsme se nyní dočkali. Nebo to tak alespoň hodně vypadá. Ať se člověk na vládou přijaté prodloužení daňového zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv dívá jakkoliv, tak nemůže na konci vidět nic jiného než silně se prosazující touhu, aby Babišova fabrika na zpracování řepky olejky Preol jela na plný výkon. »
24. 3. 2015 / Tisková zpráva Dopravní federace
Ministr dopravy v těchto dnech připravil pro vládu dlouho očekávaný Koncept řešení mýtného systému po roce 2016. Bez širší diskuse a s použitím nepřesných argumentů v něm ministerstvo odmítá možnost rozšířit zpoplatnění na silnice nižších tříd. Čekají na to přitom desítky obcí zatížené nákladní dopravou. Pokud jde o samotnou soutěž na nového provozovatele mýta a aktuální návrh ministra na prozatímní prodloužení smlouvy s firmou Kapsch, stát by si měl dobře promyslet, jak zajistí skutečně otevřený a transparentní tendr na nového provozovatele mýta, aby se neopakovala situace z roku 2005. »
23. 3. 2015 / Tisková zpráva Hnutí DUHA a Dopravní federace
Zítra proběhne klíčové jednání Rady EU o reformě evropské politiky v oblasti biopaliv. Ekologické organizace Dopravní federace a Hnutí DUHA apelují dopisem na ministra průmyslu a obchodu J. Mládka (ČSSD) a ministra životního prostředí R. Brabce (ANO), kteří jsou za věc odpovědni, aby zmírnili nynější negativní vliv biopaliv na životní prostředí. ČR dosud pozitivní změny v nakládání s biopalivy v EU blokuje. »
2. 3. 2015 / Tisková zpráva Dopravní federace a Našich Politiků o.s.
Dopravní federace dlouhodobě poukazuje na plýtvání veřejnými prostředky a problémy při realizaci veřejných zakázek na dopravní projekty. Jednou z příčin je špatná funkce dozorčích rad a představenstev ve firmách vlastněných státem. V těchto kontrolních orgánech zasedá velké množství politicky nominovaných členů, místo aby byla upřednostněna odbornost nominantů. Příkladem může být správní rada Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), jejíž všech 6 členů je spojeno s politickými stranami. Analýza organizace Naši politici o.s. upozorňuje na další případy politického vlivu a některé problematické nominace v kontrolních orgánech dopravních firem, jako jsou ČD, ČD Cargo či Povodí Labe. »
24. 2. 2015 / The Guardian
Today European politicians will decide whether or not to put millions of tonnes of crops, including palm oil, into car fuel tanks. MEPs on the European Parliament Environment committee are set to vote on whether to put a cap on the use of food crops in biofuels. Their judgment will have serious repercussions, affecting some of the most vulnerable people and ecosystems in Indonesia. »
16. 2. 2015 / Tisková zpráva Dopravní federace, Hnutí DUHA a ICCT
Podle dnes zveřejněné studie Mezinárodní rady pro čistou dopravu (International Council of Clean Transportation) by v ČR mohlo vzniknout využíváním komunálních odpadů i z odpadů ze zemědělství, lesnictví a průmyslu pro výrobu motorových biopaliv tři tisíce stálých a sedm tisíc dočasných pracovních míst. V celé Evropě by do roku 2030 mohlo vzniknout tři sta tisíc pracovních míst. »
29. 1. 2015 / Tisková zpráva Dopravní federace
Ministr dopravy slíbil poskytnout krajům na letošní rok 4,4 miliardy korun ze státního rozpočtu na opravy, rekonstrukci a modernizaci krajských silnic. Dopravní federace upozorňuje, že pokud stát zároveň nebude řešit problém tranzitní kamionové dopravy na těchto silnicích, může se jednat o nehospodárně vynaložené prostředky. »
27. 1. 2015 / Novinky.cz
Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 300 tisíc korun. Chybovalo v půlmiliardovém tendru z roku 2007 na stavbu mostu v Děčíně. Pokuta je už pravomocná, uvádí ÚOHS na svém webu. »
19. 1. 2015 / Tisková zpráva Frank Bold a Naši Politici
Vláda dnes projedná zprávu o činnosti Vládního výboru pro personální nominace založeného v březnu 2014. Nevládní organizace Frank Bold a Naši Politici upozorňují, že ani po devíti měsících fungování vládního výboru není nominační systém dobře nastaven a veřejnosti chybí o obsazování dozorčích rad základní informace. Vláda navíc prozatím ustoupila ze svého slibu zajistit transparentní kritéria pro nominace zvláštním zákonem. »
11. 1. 2015 / Respekt
S Michalem Vojtíškem o emisích prachových nanočástic a tom, proč vzduch podél silnic ohrožuje lidské zdraví. »
31. 12. 2014 / MF DNES
Ministr dopravy Dan Ťok slibuje maximální transparentnost ve svém resortu, jedna z jeho největších podřízených organizací ale začala dělat úplný opak. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), kterou ročně na zakázkách protečou desítky miliard korun, komplikuje přístup veřejnosti k přehledům uzavřených smluv. Za dokument, který jiné organizace vydávají běžně zdarma, požaduje desítky tisíc. »
17. 12. 2014 / Transport & Environment
The full European Parliament today narrowly approved weak fuel quality rules that fail to discourage oil companies from using and investing in the world’s dirtiest oil such as tar sands and coal-to-liquid. 337 MEPs voted against because they found the rules too weak, more than the 325 who approved them. But it fell short of the qualified majority of 376 needed for rejection. »
4. 12. 2014 / Tisková zpráva Dopravní federace
Dopravní federace NNO vidí před novým ministrem dopravy tři akutní úkoly: musí řešit stav čerpání končícího a přípravu nového Operačního programu Doprava, otázku zákona o liniových stavbách a budoucí nastavení mýtného systému. »
30. 11. 2014 / Parlamentní listy
Vzhledem k tomu, že došlo ke změně na postu ministra dopravy, není jisté, zda bude dotažen do konce původní záměr bývalého ministra Antonína Prachaře (ANO) a ministerstvo dokončí a předloží vládě k projednání novelu zákona o pozemních komunikacích, reagující na problematiku průjezdu kamionů v obcích. »
13. 11. 2014 / Echo 24
Nominace nového ministra dopravy prověří, jak je veřejnost citlivá na střet zájmů. Existuje možnost, že vzhledem k vysoké oblibě ministra financí, který je jedním z největších příjemců veřejných dotací v zemi, nikoho nevzruší ani obdobný případ v resortu dopravy. Závažnost střetu zájmů nového ministra ukazuje následující příběh. »
27. 10. 2014 / E15
Ministerstvo dopravy chce zadat společnosti Eurovia CS bez soutěže zakázku za zhruba 72 milionů korun. Za tuto sumu má firma stabilizovat sesuv zeminy, který loni v červnu zavalil rozestavěnou dálnici D8 u obce Dobkovičky v Ústeckém kraji. Materiál s návrhem na zahájení jednání s firmou, která zároveň staví samotnou dálnici D8, chce na pondělním jednání předložit kabinetu ministr dopravy Antonín Prachař. »
16. 9. 2014 / Aktuálně.cz
Ekologické a protikorupční iniciativy sdružené do Dopravní federace se ohradily proti vyjádřením ministra dopravy Antonína Prachaře, která zazněla v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Členy federace pobouřily Prachařovy výroky v nedávném rozhovoru pro deník, kde ministr například radil, jak vyhnat z obcí kamiony, které se vyhýbají zpoplatněným dálničním úsekům. »
21. 8. 2014 / Tisková zpráva Dopravní federace
Přes sedmdesát obcí, které v Otevřeném dopise adresovaném ministrovi dopravy žádaly, aby mýtný systém po roce 2016 umožnil flexibilní zpoplatňování i silnic nižších tříd v závislosti na dopravním zatížení a pomohl tak regulovat tranzitní dopravu v obcích, se dočkaly přezíravé odpovědi. Podle ministra dopravy Antonína Prachaře je objíždění zpoplatněných komunikací „marginální záležitostí“ a obce mají dostatečné možnosti, jak se tranzitní dopravě bránit. »
29. 7. 2014 / E15
Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš po čtyřech měsících ve funkci končí. Ředitelství povede šéfka správního úseku a bývalá ředitelka strategie a komunikace Agrofertu Soňa Křítková, dokud se ve výběrovém řízení nepodaří najít nového generálního ředitele. Řekl to ministr dopravy Antonín Prachař. Podle něj Kubiš odstoupil poté, co zvážil požadavky, které na něj do budoucna ministerstvo dopravy vzneslo. »
11. 7. 2014 / Ihned.cz
Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) chce utratit až 100 milionů korun za studii na elektronický mýtný systém. Dvě podobné studie má přitom jeho resort z minulých let již k dispozici. Výhrady k zakázce mají zástupci ČSSD i ODS »
9. 6. 2014 / Aktuálně.cz
Ředitelství silnic a dálnic podle nálezu dělilo tendry, diskriminovalo uchazeče a nevypisovalo otevřené soutěže. NKÚ prověřil stovku tendrů z let 2010 až 2013 za 4,5 miliardy, u 30 soutěží za více než miliardu korun byl podle kontrolorů porušen zákon o veřejných zakázkách. »
2. 6. 2014 / Tisková zpráva Dopravní federace
Desítky měst a obcí jsou neúnosně zatíženy těžkou nákladní dopravou. Jak ukázal čerstvý průzkum mezi obcemi, situace je na mnoha místech stejná či spíše horší. Na vině je v mnoha případech současný mýtný systém, který vede k objíždění placených komunikací po silnicích nižších tříd. Dopravní federace a zástupci obcí nyní poslali otevřený dopis ministrovi dopravy s žádostí, aby mýtný systém po roce 2016 umožnil flexibilní zpoplatňování i silnic nižších tříd v závislosti na dopravním zatížení a pomohl tak regulovat tranzitní dopravu v obcích. »
20. 5. 2014 / Tisková zpráva Zeleného kruhu
Tisková zpráva Zeleného kruhu k výsledkům ankety pro kandidáty do Evropského parlamentu. Anketu připravila Dopravní federace ve spolupráci s Klimatickou koalicí a Zeleným kruhem. »
15. 5. 2014 / čt24
Vážení kamionů představuje pro policisty snadnou cestu k pokutám. Dlouhodobě se ukazuje, že více než čtvrtina z nich vyráží na české silnice přetížená. Potvrdila to i poslední policejní akce, která se na nosnost kamionů zaměřila. Na frekventovaných silnicích Pardubického kraje vezlo příliš těžký náklad 34 ze 127 zastavených nákladních vozidel. Policisté při kontrolách našli také magnety působící na tachografy, řidiče pokutovali i za špatně upevněný náklad. »
25. 4. 2014 / Studio ČT24
Studio ČT24 věnované problematice zatížení obcí kamiony: proč se obcím nedaří omezovat průjezd kamionů, přestože se ve velké míře jedná o tranzit vyhýbající se placení mýtného na dálnicích, jak se k tomu staví Policie a Ministerstvo dopravy, jaká se chystá novela zákona o pozemních komunikacích, jak problém řeší v zahraničí aj. »
23. 4. 2014 / Pozvánka na akci
Srdečně vás zveme na panelovou debatu s kandidáty/kandidátkami do Evropského parlamentu. Na pořadu bude energetika, doprava, ochrana klimatu, transatlantická obchodní dohoda a další témata týkající se evropské politiky a kvality života, o nichž Evropský parlament spolurozhoduje. 23.dubna od 16:00, v Impact Hub Praha (Drtinova 10, Praha 5 - Smíchov). Vstup volný, prosím potvrďte svou účast na email: marketa.sugarkova@dopravnifederace.cz. Více informací zde: »
3. 4. 2014 / iDnes.cz
Kontejnerové překladiště Metrans v České Třebové zaměstnalo řadu lidí, ale zároveň přivedlo do okolí kamiony, jež sužují obce i města. Litomyšl je chce vyhnat. Policie se však nyní postavila na stranu přepravců. »
14. 3. 2014 / iDnes.cz
Jak se zbavit kamionů, které Meziříčím jen projíždějí a existuje podezření, že naprostá většina z nich se vlastně jen vyhýbá dálničním mýtným branám? Pomoci by mohly vysokorychlostní váhy zabudované ve vozovce. Šoféři, kteří si nebudou úplně jistí, že jsou s hmotností nákladu v normě, se pak městu z dálky vyhnou. Ideálně po dálnici. Taková je hlavní myšlenka společného projektu hejtmanství a meziříčské radnice. »
9. 3. 2014 / ČT Nedej se
Pamětníci stavby D1 protestují proti zvolenému způsobu drahé a vleklé „modernizace“ naší nejdůležitější dopravní tepny. Vidí v ní riskantní stavbu, která ničí dobré a nahrazuje je nejistým jen proto, aby se utratily peníze. Reportáž pořadu Nedej se. »
19. 2. 2014
Měření míry znečištění ovzduší ultrajemnými prachovými částicemi v Praze a v Brně potvrdilo fakt, že tato místa patří k jedněm z nejvíce znečištěných měst západní a střední Evropy. Překvapivá však byla pro dánského odborníka Kaare Press-Kristensena z Dánské ekologické rady míra znečištění. Hodnoty výrazně překračovaly údaje, které naměřil v jiných evropských velkoměstech, jako jsou Berlín, Kodaň či Milán. O výsledcích ČTK informoval Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. »
5. 2. 2014
Zatímco se v Česku rozbíhá diskuse o budoucnosti mýtného systému, o tom, kdo ho bude provozovat a jakým způsobem lze zpoplatnění rozšířit i na další silnice, v Maďarsku uvedli za velmi krátkou dobu do provozu kompletní mýtný systém HU-GO pro všechny silnice. Cena je řádově nižší než v tuzemsku a investice se vrátila už po půl roce provozu mýta. »
23. 1. 2014
Pravděpodobný budoucí ministr dopravy Antonín Prachař se v článku na iDNES.cz nechal slyšet, že kvůli rychle se blížícímu konci smlouvy se současným provozovatelem mýtného systému (skončí k 31. 12. 2016) „budeme nuceni některé, zejména odborné diskuse uvnitř resortu zkrátit tak, abychom splnili veškeré zákonné podmínky k serióznímu a nediskriminačnímu způsobu výběru nového provozovatele." Přeloženo do běžné mluvy to zřejmě znamená, že stejně jako v roce 2005 nebude příliš prostoru bavit se o tom, co přesně od mýtného systému chceme.. »
16. 1. 2014
Odvolaná šéfka úseku kontroly staveb ŘSD Miloslava Pošvářová hovoří otevřeně o uplácení úředníků, popraskaném Lochkovském mostě, který může spadnout, miliardové škodě státu a své spolupráci s policií. »
15. 1. 2014
Využíváte MHD každý den? Pak patříte mezi čtvrtinu Čechů, kteří se po městě dopravují stejně. Oproti evropskému průměru jezdí Češi ve městě poměrně málo autem, jízda na kole je pak spíše výjimka. Problémy s vysokou dopravní zátěží ve městech by lidé v ČR nejčastěji řešili zákazem kamionů. Ukázal to nový Eurobarometr. »
12. 1. 2014
Dálnice nejsou pro řidiče kamionů zadarmo, mnozí si to však myslí. Případy, kdy řidič kamionu sundal krabičku na měření mýtného či uvedl jinou emisní třídu, totiž nejsou ojedinělé. Ředitelství silnic a dálnic se to vůbec nelíbí, a proto v boji s neplatiči mýta, tzv. "skokany", přitvrdilo. Podle informací ČT prověřuje skupinu 350 kamionů, jejichž řidiči během jízdy vypínají snímače na měření mýtného či šetří na nesprávném nastavení emisní třídy. »
4. 12. 2013
Vláda v demisi dnes projedná materiál ministra dopravy k budoucnosti mýtného systému v ČR po roce 2016 [1]. Je potřeba, aby spolu s navrhovaným zpoplatněním všech silnic první třídy (vlastněných státem) došlo i ke zpoplatnění těch krajských silnic druhé a případně třetí třídy, jejichž zpoplatnění kraje kvůli velké zátěži nákladní dopravou požadují. Jinak se problém objíždění dnes zpoplatněných dálnic po silnicích nižších tříd pouze dále posune - ze silnic I. třídy na již dnes nadměrně zatížené krajské komunikace. »
4. 12. 2013
Resort vypracoval koncepci mýta poté, co skončí smlouva s firmou Kapsch. Rozhodnutí, které komunikace budou zpoplatněny, v ní ale nenajdeme. »
22. 11. 2013
Ministerstvo životního prostředí po sedmi letech zkoumání sedmadvacetikilometrového úseku rychlostní silnice R49 od Lípy ke státní hranici vydalo z hlediska vlivů na životní prostředí nesouhlasné stanovisko. Vyhovělo tak tisícovkám místních obyvatel, obcím a občanským sdružením, které megalomanskou stavbu od počátku kritizovaly jako ekonomicky neefektivní, dopravně neodůvodněnou a ekologicky škodlivou pro obyvatele i valašskou přírodu. »
12. 11. 2013
Vláda bez důvěry ve středu 13. listopadu 2013 projedná a pravděpodobně schválí Dopravní sektorové strategie, fáze 2, klíčový dokument pro financování dopravních staveb s výhledem do roku 2050. [1] Jedná se o podklad, po jehož existenci se volalo mnoho let. Jeho vypracování požadovala i Evropská komise, neboť chce, aby existovalo vodítko pro rozhodování o tom, jaké projekty financovat z Operačního programu Doprava v letech 2014-2020. »
16. 10. 2013
Dopravní federace požádala všechny krajské lídry kandidátek devíti stran a uskupení, které mají šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, o vyjádření ke stávajícímu stavu těžké nákladní dopravy na silnicích a k mýtnému systému. Všichni odpovídající se shodli na tom, že problém s těžkou nákladní dopravou na silnicích nižších tříd a v obcích je závažný. Velká část z nich by ho řešila výraznější podporou železnice a zpoplatněním objízdných úseků, někteří se domnívají, že pomoci by mohly spíše zákazové značky. »
7. 10. 2013
O budoucnosti tuzemského mýtného systému po skončení smlouvy se společností Kapsch by mohla rozhodnout ještě současná vláda premiéra Jiřího Rusnoka. Materiál s návrhy jak pokračovat po roce 2016 jí předloží ministerstvo dopravy. Dokument počítá s pěticí řešení od ponechání současné sítě zpoplatněných komunikací až po jeho rozšíření na silnice druhé a třetí třídy. »
1. 10. 2013
Berlín - Místo zpoplatňování německých dálnic pro osobní auta, o kterém se v Německu diskutuje, žádá německý svaz měst a obcí rozšířit mýtné pro kamiony na všechny silnice v zemi. Stejné doporučení dala o víkendu také vládní expertní komise. Proti celoplošnému kamionovému mýtnému se však staví němečtí dopravci, podle nichž by to mohlo ohrozit desítky tisíc pracovních míst. »
28. 9. 2013
Slovensko od příštího roku rozšíří elektronické mýtné na další úseky silnic. Při placení poplatků za přejezd po silnicích zároveň zvýhodní ekologická vozidla na úkor starších kamionů a zavede množstevní slevy z mýtného. Oznámilo to slovenské ministerstvo dopravy... Kabinet premiéra Roberta Fica chce také vytlačit kamiony z místních silnic. Pokud předlohu příslušného zákona schválí parlament, od příštího roku bude zakázán tranzit těžkých nákladních aut po všech silnicích třetí třídy. »
12. 9. 2013
Měl výrazně odlehčit dopravě v centru města. Je však zřejmé, že dopravu spíš zkomplikuje a to přinejmenším v návazných komunikacích v Praze 6 a 8. Tunelový komplex Blanka vyšel daňové poplatníky na více než 36 miliard korun. Jenže další, tentokrát provozní náklady bude nutné hradit už po spuštění Blanky do zkušebního provozu příští rok na jaře. Za rok se mají vyšplhat až na 300 milionů korun, přičemž každý automobil projíždějící tunelovým komplexem Blanka vyjde město podle oficiálních odhadů minimálně na 40 korun. »
24. 7. 2013
Auto*Mat - Zahajujeme sérii informativně-inspirativních článků o městech, která úspěšně plánují dopravu a veřejný prostor, nebo se jim podařila zajímavá, úspěšná řešení. Příklady dobré praxe vám budeme představovat v několika článcích vycházejících v intervalu zhruba čtrnácti dnů. Úvodní článek se věnuje nesmírně zajímavému zavedení mýta v historickém centru milionového Milána. »
22. 7. 2013
Europoslanci a členské země se před nedávnem dohodli na kompromisu ohledně nové legislativy ke snižování emisí CO2 z automobilů. Finální schválení nových předpisů se však odkládá. Podle diplomatických zdrojů je to kvůli silnému tlaku Německa, které hájí zájmy svých automobilek. Mezi členskými státy to prý nevyvolává dobrý pocit. »
17. 7. 2013
Hlavní město se chystá na „Den B“, což je krycí označení pro otevření tunelu Blanka. Dědictví předchozích vedení magistrátu, které každého Pražana ročně stojí víc jak deset tisíc korun, má ale být ospravedlněno. Primátor Tomáš Hudeček slibuje, že otevření komplexu v dubnu příštího roku vykompenzuje řadou opatření zklidňujících dopravu v centru Prahy. »
4. 7. 2013
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila závěrečnou zprávu projektu, který přezkoumal současné vědecké poznání o vlivech znečištění ovzduší na zdraví lidí. Desítky předních odborníků ve zprávě shrnují aktuální výsledky vědeckého výzkumu a doporučují zpřísnit některé stávající limity znečištění, případně stanovit limity nové. Hodnocení WHO bylo provedeno s finanční podporou Evropské komise a mělo by posloužit k revizi politiky EU v oblasti ochrany ovzduší, která právě probíhá. To může mít značný význam také pro Českou republiku, neboť vdechování vzduchu znečištěného prachem má u nás na svědomí ročně asi 6400 předčasně zemřelých a dva tisíce pacientů, kteří musejí být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže. »
28. 6. 2013
Německo zablokovalo dohodu Evropské unie o zpřísnění limitů na automobilové emise oxidu uhličitého, aby ochránilo svůj klíčový průmyslový sektor. Potvrdila to dnes na konci dvoudenního evropského summitu německá kancléřka Angela Merkelová. »
20. 6. 2013
Members of the European Parliament’s Energy Committee in a vote today weakened an already modest proposal to fix EU biofuels policy, hampering the transition towards more sustainable biofuels. MEPs voted not only against accounting for biofuel emissions from indirect land-use change (ILUC) but even against reporting them, allowing biofuels that increase emissions compared to conventional diesel and petrol to count towards the 10% renewable energy target in transport by 2020. »
13. 6. 2013
Vláda schválila návrh Dopravní politiky ČR pro období 2014 až 2020 s výhledem do roku 2050. Ministerstvo dopravy v materiálu například navrhuje rozšířit placení kamionového mýtného na silnicích prvních tříd a eventuálně zpoplatnit i silnice druhé a třetí třídy, pokud to bude ekonomicky efektivní a bude o to v regionech zájem. »
6. 6. 2013
Rozježděné chodníky, děravé silnice, hluk a prach trápí obyvatele vesnic, kterými projíždí kamiony. Pět obcí z Přerovska se ocitlo na mapě krizových míst s vysokou zátěží kamionové dopravy. S kamiony se potýkají Grymov, Prosenice, Sušice, Bělotín a Špičky... »
13. 5. 2013
Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na příjmy z mýtného a z časových kuponů a prověřil s nimi související výdaje. Zkontroloval také, jak celní orgány ukládají, vybírají a vymáhají pokuty v systému elektronického mýtného. Kontrolovaným obdobím byly roky 2009 až 2011. Výběr mýtného sice svůj účel – tedy získat nové prostředky na rozvoj silniční sítě – splnil, ale stalo se tak za cenu vysokých nákladů. »
6. 5. 2013
Středočeský, Jihomoravský a Olomoucký kraj – to jsou regiony, které vedou v počtu obcí zatížených nadměrnou kamionovou dopravou. Těsně je následuje kraj Plzeňský a Vysočina. Vyplývá to z aktualizované mapy, kterou vpředvečer zahájení plánovaných oprav dálnice D1 na svých internetových stránkách zveřejňuje Dopravní federace. »
3. 5. 2013
Slovensko rozšíří výběr mýtného od provozovatelů autobusů a kamionů na další silnice. Správce dálnic uvedl, že se letos chystá zařadit do mýtného systému 225 kilometrů vozovek první třídy, čímž se zpoplatněná síť silnic prodlouží o více než desetinu. Důvodem je snaha řidičů vyhnout se placení poplatků. »
29. 4. 2013
Víme, v čem žijeme? Unikátní projekt poprvé zjišťuje koncentraci nebezpečných nanočástic na frekventovaných silnicích. Přístroj při měření nebezpečných nanočástic zaznamenal v oblasti pražského Spořilova v kopci směrem k D1 až milion částic na krychlový centimetr. Tyto hodnoty jsou srovnatelné s koncentracemi částic v neředěných výfukových plynech modernějších motorů... »
27. 4. 2013
Málokdo jezdí rád s automobilem na technickou kontrolu, zabývá se termíny pro výměnu oleje či pneumatik. O placení povinného ručení nebo dálniční známky ani nemluvě. Pro lidi, kteří auto nepotřebují dnes a denně, vypadá car sharing jako dobré řešení. »
24. 4. 2013
Nové emisní cíle pro osobní automobily budou pro evropské výrobce znamenat nemalé náklady, automobilky ale proti závazkům neprotestují, říká generální tajemník jejich asociace Ivan Hodač. Jaké mohou mít nové cíle dopady na české výrobce? A jak se na návrh Komise dívají europoslanci ve výboru pro životní prostředí, který dnes (24. dubna) o emisních limitech hlasuje? »
15. 4. 2013
Evropská komise představila 15. dubna 2013 návrh změn komunitární legislativy, který povede k vývoji aerodynamičtějších nákladních aut, s nižší spotřebou pohonných hmot a vyšší bezpečností. Zároveň však bohužel navrhla umožnit v některých případech přeshraniční provoz tzv. megatrucků. »
4. 4. 2013
Kamiony bez filtrů pevných částic vypouštějí oblaka jedovatého dýmu, přesto mohou vjíždět do nízkoemisních zón a platit nižší mýto. Jak to? Vzkvétající byznys s odstraňováním filtrů pevných částic z motorů se nezastavil jen u osobních vozů. Některé autoservisy začaly nabízet odstranění těchto filtrů také z kamionů. Takto upravené nákladní automobily vypouštějí do ovzduší oblaka jedovatého dýmu, oficiálně však mohou splňovat přísné emisní normy, beztrestně vjíždět i do nízkoemisních zón, a dokonce platí nižší mýto. Jak to? »
1. 4. 2013
Studie aktuálně publikovaná v European Respiratory Journal uvádí, že 14% chronického astmatu u dětí muže být způsobeno znečištěním ovzduší z automobilové dopravy v okolí frekventovaných silnic. Studie shrnuje výzkum v deseti evropských městech a její autoři uvádějí, že jde o zátěž srovnatelnou s pasivním kouřením. »
27. 3. 2013
Vedení Pardubického kraje se rozhodlo do neutěšeného stavu silnic II. a III. třídy letos investovat čtyřikrát více než loni. Celkem je na modernizaci krajských silnic schváleno 565 milionů korun. Ani to ale není dost, zatížení těchto vozovek je totiž čím dál vyšší, ale peněz od státu je pořád stejně. »
22. 2. 2013
Obyvatelům Benešova nad Ploučnicí a okolních obcí se podařilo prosadit, že po přetížené silnici II/262 z Děčína na Českou Lípu přestanou jezdit kamiony. Stovky řidičů si tudy zkracují cestu a vyhýbají se mýtnému. Petici během čtrnácti dnů podepsaly dva tisíce lidí. »
21. 2. 2013
Výzkum v Praze ukázal, že kamiony násobně překračují povolené limity emisí. Normy totiž nezohledňují reálnou situaci na silnicích. »
20. 2. 2013
Hustá doprava ohrožuje obyvatele obcí podél dálnice. Řidiči nákladních aut šetří a objíždějí přes vesnice placené úseky. Starostové se spojili a žádají po ministru dopravy zpoplatnění silnic I. a II. třídy. Počkají si ale nejspíš až do roku 2017 »
19. 2. 2013
Středočeští starostové opět bojují za to, aby přes některá města a obce nemohly projíždět kamiony. Jde hlavně o sídla u dálnic. Přes ně se řidiči vyhýbají placení mýtného. Podařilo se to naposledy v Sadské. »
8. 2. 2013
Přerov – Peticí, pod kterou se již sešlo přes pět set podpisů od obyvatel místní části Přerova Kozlovic, se na svém posledním jednání zabývali městští zastupitelé. »
7. 2. 2013
Příručku s tímto názvem vydala Dopravní federace. Publikace přináší ucelený přehled toho, co lze udělat pro zlepšení situace v obci zatížené nákladní dopravou. Jejím cílem je zájemcům, především z řad místních samospráv a občanských iniciativ, usnadnit formulaci takových požadavků na zklidnění dopravy, které budou věcně přiměřené a v dohledné době realizovatelné. »
5. 2. 2013
Téměř polovinu výnosů z elektronického mýta zaplatí v Česku šoféři zahraničních vozidel. Jde o více než tři a půl miliardy korun. Nejvíce do české státní pokladny přispějí Slováci, Poláci, Maďaři a Rumuni. Na naší mapě si můžete proklikat, jak jsou na tom další evropské země. »
1. 2. 2013
Více na: http://www.cdv.cz/bezpecnostni-audit »
5. 12. 2012
Evropská ekologická organizace Transport & Environment dnes zveřejnila pravidelnou zprávu o plnění závazků automobilek ke snižování emisí oxidu uhličitého u osobních automobilů. Ve snaze splnit limit 95 gramů na ujetý kilometr nastavený Evropskou komisí pro rok 2020 se nejlépe daří automobilkám evropských výrobců, kteří se umístili na prvních devíti místech, zatímco konec žebříčku obsadili výrobci z Asie. Koncern Volkswagen, jehož součástí je i Škoda Auto, udělal velký skok, když zredukoval spotřebu u nových automobilů v roce 2010 o šest procent, avšak stále zůstává mezi velkými evropskými výrobci pozadu (na 6. místě). »
28. 11. 2012
Dopravní federace uspořádala minulý týden v Praze seminář na téma Jak chránit obce před kamiony. Stejný název nese i její nový manuál pro místní samosprávy, který shrnuje navrhovaná opatření členských ekologických organizací Dopravní federace. »
26. 11. 2012
Nákladní železniční dopravci se mohou radovat, v budoucnu by totiž měli za použití kolejí platit méně. O chystaných úlevách hovořil ministr dopravy Pavel Dobeš na Žofínském fóru. Poplatky by se podle něj měly snižovat postupně. Výše poplatku pro osobní dopravu naopak poroste. Úřad podle Dobeše také plánuje pobídky pro dopravce, kteří prokazatelně zvýší objem zboží přepravovaného po českých železnicích. »
26. 11. 2012
„Od vybudování mýtných bran tudy denně projedou desetitisíce vozidel. K tomu skřípění těžebních strojů a kamiony odvážející vytěžený písek. V létě navíc jedou přes Náklo až tisíce aut směřujících za koupáním," uvedl jeden ze signatářů Karel Turek. »
21. 11. 2012
Dopravní federace připravila manuál, který má chránit obce před kamiony. Blíže nám jej představil Pavel Přibyl. »
20. 11. 2012
Dopravní federace pořádá ve středu 21. listopadu seminář na téma Jak chránit obce před kamiony. Představí na něm i manuál, který nabízí přehled možných řešení zejména pro zástupce místních samospráv, ale i pro další zájemce o problematiku. »
6. 11. 2012
Stát chce zrušit rychlostní silnice. Nově by se tato vybraná takzvaná "erka", asi 300 kilometrů, stala dálnicemi druhé třídy. A zůstala by na nich nejvyšší dovolená rychlost 130 km/h. Ze zbývajících 150 kilometrů rychlostních silnic se stanou běžné silnice I. třídy. »
5. 11. 2012
Ejpovice – Kvůli nadměrné hustotě dopravy i problematické křižovatce v horní části obce se vlečou dlouholetá jednání s krajem, které se týkají vybudování obchvatu. První podněty k realizaci projektu předali Ejpovičtí už v roce 2006. Záležitost se nedávno znovu odložila. Teď svitla obyvatelům obce další naděje. Nově sestavené plzeňské zastupitelstvo by mělo otázku obchvatu prodiskutovat. »
24. 10. 2012
Středně velká nákladní auta do 12 tun začnou od listopadu jezdit přes hraniční přechod Kraslice - Klingenthal. Po vstupu země do Schengenu tudy kvůli špatné silnici směla projíždět jen vozidla do 3,5 tuny. Rozhodnutí si pochvalují místní firmy, které přes hranici převážejí zboží a díky změně ušetří. »
17. 10. 2012
Zkuste si týden bydlet u silnice číslo 602 v Měříně. Nabízíme vám pokoj zcela zdarma, nabádá manželský pár úředníky. Chtějí tak upozornit na to, že po krajské silnici jezdí čím dál víc kamionů. Vyhýbají se mýtným bránám na dálnici. Obcím na krajské silnici dochází trpělivost, chtějí kamiony zakázat. »
11. 10. 2012
Dopravní federace se zeptala stovky lídrů krajských kandidátek napříč kraji a politickými stranami, zda vůbec, kdy a jak chtějí řešit problém objíždění nákladních vozidel po nezpoplatněných krajských silnicích. Odpověď je jasná: čekat na řešení ještě dlouhá léta je pro ně nepřijatelné. »
6. 10. 2012
Organizace Dopravní federace sdružuje ekologické organizace s cílem prosadit novou koncepci dopravy. Na svém webu má například i mapu obcí postižených kamionovou dopravou. »
4. 10. 2012
Na pokrok v řešení neúnosné situace v oblasti mýtného si máme počkat až do roku 2017. To vyplývá z nového návrhu dopravní politiky ČR pro období 2014-2020, který připravilo Ministerstvo dopravy [1]. Dokument bude nyní procházet posouzením dopadů na životní prostředí. »
20. 9. 2012
Na Ministerstvu dopravy byly slavnostně vyhlášeny výsledky druhého ročníku soutěže Volná cesta. Předány byly i dvě speciální ceny a to ocenění Ministerstva životního prostředí a zvláštní cena Dopravních novin. Soutěž Volná cesta organizuje ve spolupráci s Ministerstvem dopravy občanské sdružení Dopravní federace. Cílem soutěže je ocenit projekty, které svým charakterem podporují větší využití nákladní železniční dopravy na úkor nákladní dopravy silniční. »
4. 9. 2012
"Nebýt jich (ekologických aktivistů), mohla už být cesta (rychlostní silnice R55) postavená", domnívá se starosta Ostrožské Nové Vsi citovaný v článku o obnově soudního řízení, týkajícího se nedostatečně provedeného biologického průzkumu a absence migrační studie. V tomtéž článku k tomu dodává místní činovník Ředitelství silnic a dálnic: "Všichni chtějí, aby se celý projekt posunul dopředu, oni to však brzdí. A zcela nesmyslně." »
15. 8. 2012
Budování systému na výběr mýtného v Česku zavání podezřením na trestný čin. Ke státním zastupitelům putuje podnět k prošetření. »
31. 7. 2012
Berlín - Od srpna začnou kamiony v Německu platit mýto kromě dálnic na některých silnicích nižších tříd. Tamní ministerstvo dopravy si od tohoto opatření slibuje dodatečných 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy Kč) ročně na investice do silniční sítě. Podle svazu německých měst a obcí to ale nestačí a navrhuje pro nákladní dopravu zpoplatnit všechny komunikace. »
29. 7. 2012
Plzeňský kraj připravuje s policií instalaci zákazových značek pro vjezd do míst, kde se kamiony snaží vyhnout mýtnému a tam, kde hrozí nebezpečí lidem. Prvním lokalitou budou Ejpovice za Plzní, kde se dopravní zatížení za tři roky zvýšilo o 60 procent. »
19. 7. 2012
Dokument s kontrolním závěrem Národního kontrolního úřadu"Peněžní prostředky vynaložené na pořízení a provoz systému výběru mýtného za užívání silniční infrastruktury České republiky" stahujte zde. »
17. 7. 2012 / Neviditelný pes / EURO
Kolik stojí robustní věšák? Ikea prodává model Grundtal za 599 korun, pánský sluha od Sconta je o tři stovky dražší. Když si ale budete chtít na kovovou konstrukci navěsit směrové cedule nad dálnicí, je třeba sáhnout pořádně hluboko do kapsy. Posvařovaný trubkový model Ředitelství silnic a dálnic zavěšený nad autostrádou vyjde v Česku na 109 786 949 Kč. »
14. 7. 2012
"Za to by měl jít někdo sedět, to je také kriminální věc. Vždyť jde o pouhých 1,2 kilometru tunelů a cena už narostla na 12 miliard korun," řekl týdeníku Ekonom na adresu Dobrovského tunelů v Brně bývalý šéf projekční firmy Mott MacDonald Jiří Petrák. »
11. 7. 2012
Ministerstvo dopravy chystá plán na rozšíření mýtného systému. Zpoplatněny mají být všechny silnice první třídy. »
3. 7. 2012 / ČT24
Ministerstvo dopravy chce vypracovat plán na zpoplatnění zbytku silnic první třídy pro kamiony. Dopravci by si tak od roku 2016 museli kupovat papírové kupony. Tento návrh ministerstvo představí vládě ve druhé polovině letošního roku v reakci na výtku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), že se mu při výběru poskytovatele mýtného systému nepodařilo zpoplatnit skoro 3 000 kilometrů silnic a dálnic v Česku. »
30. 6. 2012
Od 1. srpna budou muset kamiony v Německu zaplatit mýtné na dalších 1 135 kilometrech čtyřproudých německých silnic, které jsou postaveny v dálničním stylu a jsou napojeny na dálnice. Českých dopravců, kteří jezdí přes Německo do západní a jižní Evropy, se to určitě dotkne a nárůst nákladů zřejmě promítnou do cen, uvedl mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix. »
25. 6. 2012 / mdcr.cz
Na půdě Ministerstva dopravy se nad projekty přihlášenými do soutěže VOLNÁ CESTA 2012 poprvé sešla hodnotící komise. Cílem soutěže je ocenit a propagovat kvalitní projekty, které využívají železniční nákladní dopravy na úkor nákladní dopravy silniční. »
19. 6. 2012 / iDnes.cz
Zpomalovací retardéry mizí z hraničního přechodu Kraslice - Klingenthal. Zlikvidovala je krajská správa a údržba silnic, která opravila i silniční průtah Kraslicemi. Jasný důkaz, že zdejší hranice se už brzy otevře i pro nákladní automobily. »
14. 6. 2012 / Moravské hospodářství
Dálnice D2 spojuje Brno se Slovenskem. Po zavedení mýtného však nezůstaly všechny kamiony a nákladní auta na dálnici, cestu si zlevňují jízdou po staré silnici, tedy paralelně vedle dálnice přes Nosislav, hustopeče, horní Bojanovice, Velké Němčice či Starovičky. Všechny tyto vesnice začlenila Dopravní federace mezi obce, na které vážně doléhají negativní důsledky nákladní dopravy. Tedy hluk, snížená bezpečnost a zplodiny výfukových plynů, které zamořují ovzduší v obci. V takových vesnicích se špatně žije, a co víc, klesá zde cena nemovitostí, ať už domů či pozemků. Místní jsou z hluku a otřesů ve stresu, přibývá respiračních onemocnění a dopravních nehod. »
8. 6. 2012 / infoportály.cz
Starostové chtějí dostat tranzitní nákladní dopravu z center měst a žádají tvrdší postih pro řidiče zahraničních kamionů. Města a obce často trápí tranzitní doprava, přestože mají vybudované obchvaty. »
7. 6. 2012 / Moderní obec
Do konce května měly firmy možnost přihlásit svoje projekty převádějící přepravu zboží ze silnice na železnici do 2. ročníku soutěže VOLNÁ CESTA. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v rámci Evropského týdne mobility (16.-22. září). »
5. 6. 2012 / novinky.cz
Spořilovskou ulicí budou kamióny jezdit i dál, Praha nejspíš nezakáže jejich vjezd na své území. Obyvatele zdejšího sídliště mají chránit částečná opatření, výsadba zeleně a zpomalení dopravy v okolních ulicích, a to především před hlukem. Nespokojenost na Spořilově trvá, lidi trpí imisemi. »
31. 5. 2012 / akutálně.cz
Blovice na Plzeňsku dokončily s Plzeňským krajem průtah městem za 18,5 milionu korun. Po opravě krajské silnice druhé třídy volali místní osm let. Rozbily ji kamiony, které tudy jezdí z Plzně na Tábor a Humpolec. Říkalo se jí tankodrom, řekl Jan Poduška (ODS), starosta Blovic se 4300 obyvateli. »
18. 5. 2012
Soutěž Volná cesta 2012, jejímž cílem je ocenit a propagovat projekty, které přispívají k využití železniční nákladní dopravy na úkor dopravy silniční, se na přelomu května a června přesune do své další fáze. Posledním dnem, kdy mohou přepravci, dopravci či operátoři v nákladní dopravě odeslat přihlášky do soutěže je čtvrtek 31. května. »
14. 5. 2012
"Informace z kontrolní akce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) č.11/16 Peněžní prostředky určené na výstavbu silničního okruhu kolem hlavního města Prahy" správně vytýká státnímu investorovi - Ředitelství silnic a dálnic - celou řadu nedostatků, v jednom bodě se však i kontroloři NKÚ nechali ŘSD uchlácholit. Na str. 7 pouze jemně namítají, že ŘSD řešilo požadavky evropské legislativy na bezpečnost tunelů až v průběhu stavební realizace, což vedlo k prodražení stavby o 529 mil. Kč. Skutečnost je ale taková, že o bezpečnost v tomto případě nešlo a prodražení stavby mohlo být spíše cílem než nechtěným důsledkem. »
14. 5. 2012
Protikorupční policie se začíná zajímat o prodej pozemků pod dálnicí D3 nedaleko Českých Budějovic, které vlastní poslanec Václav Baštýř (ODS). Sám poslanec ale odmítá spekulace o tom, že pozemky koupil účelově. »
12. 4. 2012 / novinky.cz
Stav komunikací se v Česku rok od roku zhoršuje. Důvodem je dlouhodobý nedostatek peněz na důkladné rekonstrukce vozovek. Ve velmi vážném stavu jsou tak už zhruba tři čtvrtiny celé silniční sítě. »
10. 4. 2012 / lidovky.cz
Provoz mýtného systému Kapsch v Česku je dražší než v Německu a Rakousku. Poukázal na to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Za přípravu a realizaci výběru mýta už stát zaplatil 16,4 miliardy korun. »
10. 4. 2012 / novinky.cz
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zabýval tím, jak efektivně byly vynaloženy peníze na pořízení a provoz mýtného systému. Kontroloři došli k závěru, že vybudování satelitního systému mýta by bylo výhodnější než použití mikrovlnného systému, který státu dodává společnost Kapsch. Vyplývá to z kontrolní zprávy NKÚ, která byla zveřejněna v úterý. »
10. 4. 2012
V dnes zveřejněné zprávě označil NKÚ systém mýtného v ČR za drahý, diskriminační a nedořešený. Aleš Kuták k tomu za Dopravní federaci uvádí: „NKÚ potvrdil to, co se ví již dlouho: ČR uzavřela na mýtný systém smlouvu, z níž těží zejména provozovatelská firma. Systém navíc neumožňuje efektivně zpoplatnit hlavní objízdné trasy, což vede k tomu, že rostou dopady těžké nákladní dopravy na silnicích nižších tříd. Na jejich údržbu přitom není dostatek peněz. Ministerstvo dopravy musí tento začarovaný kruh rozetnout a připravit takový způsob pokračování a rozšíření mýtného systému, který tento klíčový nedostatek odstraní.“ »
30. 3. 2012
Ministerstvo dopravy a občanské sdružení Dopravní federace vyhlásily 2. ročník soutěže VOLNÁ CESTA. Jejím cílem je ohodnotit projekty, které napomáhají přesunu zboží ze silnice na železnici. »
30. 3. 2012 / blog.aktualne.centrum.cz
Představy o tom, že železnice se hodí jenom k přepravě uhlí do elektráren a nové investice lze realizovat pouze zastavováním zemědělské půdy, vyvrací projekty oceněné v soutěži VOLNÁ CESTA. Její druhý ročník byl vyhlášen právě dnes. Do soutěže se stejně jako loni mohou přihlásit přepravci, dopravci, operátoři a další podnikatelé v nákladní dopravě, kteří v posledních pěti letech realizovali dodnes fungující projekt, jenž pomohl přesunout zboží, které by jinak bylo přepravováno po silnici, na železnici. »
29. 3. 2012 / novinky.cz
Pražští zastupitelé schválili návrh náměstka primátora Josefa Noska (ODS) a chtějí zakázat vjezd kamiónům do Prahy. Kamióny by tak mohly od léta jezdit po okruhu, ale tam kde není hotov, by si patrně musely hledat cestu středními Čechami. O záměru musí město ještě jednat s příslušnými úřady. »
20. 3. 2012 / blog.aktualne.centrum.cz
Probíhající revize směrnice 96/53/ES může napomoci většímu rozšíření nákladních souprav přesahujících nynější nejvyšší povolené hmotnosti a rozměry, tzv. megatrucků. Co lze v takovém případě očekávat? Zvýší se efektivita silniční dopravy a sníží její negativní vlivy na životní prostředí? Anebo výkony silniční dopravy porostou ještě rychleji, železnice dostane další ránu a nutné výdaje na opravy a úpravy silnic se dostanou zcela mimo možnosti veřejných rozpočtů? »
19. 3. 2012 / ceskapozice.cz
V Česku jsou díky ministru dopravy Pavlu Dobešovi projekty PPP (Public Private Partnership – partnerství veřejné a soukromé sféry) aktuální záležitostí. Ve Velké Británii považované za „kolébku“ této metody však radí k opatrnosti. Finanční výbor britské Dolní sněmovny loni na podzim vydal zprávu, dle níž jsou v době krize projekty založené na spolupráci s privátním partnerem „extrémně neefektivní“. A výhrady k PPP projektům zaznívají i z dalších stran. »
27. 2. 2012
Probíhající revize směrnice 96/53/ES může napomoci většímu rozšíření nákladních vozidel přesahujících nynější nejvyšší povolené hmotnosti a rozměry, tzv. megatrucků. Na kulatém stole, který se konal 27. února 2012 v Evropském domě, bylo diskutováno jaké jsou s megatrucky v České republice zkušenosti a jaký mají zainteresované strany názor na jejich budoucnost. »
8. 2. 2012 / www.developmentandtransition.net
Motorway construction in the Czech Republic has been plagued by various problems during the last twenty years. Contrary to popular beliefs, a lack of funding has not been the most pressing issue. The real problem has been the lack of an appropriate state concept to guide the development of the Czech Republic’s road transport infrastructure. »
24. 1. 2012 / ihned.cz
Brusel dokončil kontrolu dotací na dopravu v Česku. Unii vadí, že v Česku se staví silnice dlouho, draze, a navíc neprůhledně. Včetně peněz na nedokončenou část severočeské dálnice D8 je ohroženo 15,6 miliardy korun. »
23. 1. 2012 / blog.aktualne.centrum.cz
Tlak na snížení zdanění nafty s její rostoucí cenou na čerpacích stanicích stále sílí. K nákladním dopravcům a prodejcům pohonných hmot se přidala největší opoziční strana ČSSD, která oprášila svůj návrh na snížení spotřební daně. Argumentace všech tří skupin je v zásadě stejná: snížíme-li daň, klesnou ceny a ti, kdo kvůli nižším cenám tankovali naftu v zahraničí, jí budou tankovat u nás. Obávám se ale, že předpoklad o snížení ceny nemusí stoprocentně fungovat - a představa o atraktivním tankování v Česku se nemusí naplnit už vůbec. »
17. 1. 2012 / regiononline.cz
Kraje nevědí, zda vůbec a proč zavádět mýtné pro kamiony na silnice nižších tříd. Vyplývá to ze semináře u kulatého stolu pro zástupce krajů a obcí, poslance a další odborníky, který se dnes konal v parlamentu. »
4. 1. 2012 / blog.aktualne.cz
Připravované rozšíření výběru mýta od nákladních aut na všechny silnice první třídy a vybrané silnice druhé a případně třetí třídy má přinést nové prostředky na výstavbu a opravy silnic a ukončit ekonomicky motivované objíždění již dnes zpoplatněných úseků po silnicích nižších tříd. V souvislosti s tímto záměrem se ve veřejné debatě opakuje několik argumentů zpochybňujících jeho vhodnost. »
4. 1. 2012 / moderniobec.ihned.cz
K letošnímu 1. lednu znovu zdražilo elektronické mýtné pro nákladní vozidla emisní třídy 0–IV, a to o 25 %. A opět tento krok vyvolal odmítavou reakci Asociace krajů (AK) ČR. Ta poukazuje na skutečnost, že nezavede-li se mýtné i na silnicích II. a III. třídy, vyšší mýtné způsobí, že kamiony budou k objíždění zpoplatněných komunikací používat silnice nižších tříd ještě častěji než dosud. »
28. 12. 2011
S koncem roku 2011 vydává Dopravní federace informační list uvádějící na pravou míru několik omylů, které se v české veřejné debatě opakovaně objevují v souvislosti s chystaným rozšířením výběru mýta od nákladních aut. »
28. 12. 2011 / denik.cz
Kvůli chystanému lednovému zvýšení kamionového mýtného o 25 procent vzroste počet dopravců, kteří budou placené úseky rychlostních komunikací objíždět po silnicích nižších tříd. Uvedl to dnes Aleš Kuták z Dopravní federace. Nákladní doprava tak podle federace zatíží obce na objízdných trasách. Podle ministerstva dopravy ale objíždění placených tras využívá jen minimální množství dopravců. »
22. 12. 2011 / blog.aktualne.cz
V rozhovoru publikovaném na euro.cz zmínil poradce premiéra Nečase, náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš jako příklad přehnaného environmentálního opatření i navrhovanou stavbu dvou tunelů pro vedení rychlostní silnice R55 v rovinaté Bzenecké doubravě. Je určitě zajímavé podívat se blíže, jak toto zvláštní řešení vzniklo. Na vině totiž není přehnaný ohled na kvalitu životního prostředí, ale kombinace politického populismu, nerealistických finančních očekávání a ignorování legislativy EU. »
20. 12. 2011
Dopis předsedy Asociace krajů Michala Haška předsedovi vlády Petrovi Nečasovi k nutnosti rozšíření mýta na silnice nižších tříd. »
6. 12. 2011
Při chystaném rozšíření výběru mýta pro nákladní dopravu na silnice prvních, druhých a případně i třetích tříd bude třeba zvažovat atraktivitu jednotlivých tras a podle toho zvolit výši kilometrického poplatku na ní. V případě atraktivních tras by se výše poplatku měla blížit sazbě za použití dálnic a rychlostních silnic, jinak se na dálnice a rychlostní silnice nepodaří vrátit dopravu, která je dnes z ekonomických důvodů objíždí. To je závěr případové studie, kterou pro Dopravní federaci zpracovala firma MOTRAN Research, s.r.o. »
6. 12. 2011 / financninoviny.cz
Mýtné na vytížených silnicích nižších tříd by mělo být téměř stejně vysoké jako na rychlostních komunikacích, které jsou pro kamiony zpoplatněné už nyní. V opačném případě nebude jeho zavedení efektivní a kamionoví dopravci budou dálnice dál objíždět. Tvrdí to Dopravní federace. O zpoplatnění silnic nižších tříd pro nákladní vozidla uvažuje ministerstvo dopravy. Zatím čeká na studii, která má posoudit ekonomický dopad této změny. »
6. 12. 2011 / moderniobec.ihned.cz
Při chystaném rozšíření výběru mýta pro nákladní dopravu na silnice prvních, druhých a případně i třetích tříd bude třeba zvažovat atraktivitu jednotlivých tras a podle toho na nich zvolit výši kilometrického poplatku. »
6. 12. 2011 / denik.cz
Mýtné na vytížených silnicích nižších tříd by mělo být téměř stejně vysoké jako na rychlostních komunikacích, které jsou pro kamiony zpoplatněné už nyní. V opačném případě nebude jeho zavedení efektivní a kamionoví dopravci budou dálnice dál objíždět. Tvrdí to Dopravní federace. »
30. 11. 2011
Ministr dopravy Pavel Dobeš oprášil myšlenku na rozšíření mýta pro nákladní auta na silnice prvních tříd a vybrané silnice nižších tříd. Obnovil proto jednání s kraji. Začíná tak nové kolo „handrkování“, které silnice zpoplatnit a které ne, na jehož konci by podle Dobešových představ mělo být výběrové řízení na dodavatele systému. „Když všechno půjde tak, jak má, můžeme tendr vypsat v prvním čtvrtletí roku 2012,“ řekl LN Dobeš. Tendr nebude říkat, jakou technologií bude mýto rozšířeno, stačí, aby vítěz splnil požadavky ministerstva. »
15. 11. 2011 / idnes.cz
Průzkumné vrty v podloží zvlněné dálnice v Ostravě odhalily přítomnost stavebních odpadů. Například kusy stromů nebo trubky, které tam neměly co dělat. Stát bude dálnici reklamovat, i kdyby se měla rozkopat a postavit znovu. Eurovia svaluje vinu na dodavatele. »
6. 11. 2011
Silnice Jihlava - Znojmo je řadu let jedním z hlavních tahů pro mezinárodní dopravu mířící přes republiku do Rakouska a dál na jih. Podobně jako silnice z Brna na jih přes Mikulov. Zatímco Mikulovsku se ale od provozu kamionů již ulevilo zavedením mýtného, silnice I/38 na Jihlavu toto "privilegium" zatím nemá. »
14. 10. 2011 / Mladá fronta Dnes
Prioritou pro tým Kamion je nejen dálnice D1, ale také silnice prvních a druhých tříd na Vysočině, kam kamiony sjíždějí z dálnice, aby se vyhnuly placení mýtného. Jedním z takto nejvíce zatížených silnic je tah kopírující dálnici z Jihlavy ve směru na Brno. »
11. 10. 2011 / Mladá fronta Dnes
Obyvatelé královéhradecké městské části Pouchova si stěžují na kamiony, poslali petici na magistrát, ale ten se jí odmítl zabývat. Silnice prý patří kraji. Kraj však tvrdí, že je to záležitost magistrátu. »
8. 10. 2011 / denik.cz
Popraskané stěny, zaprášená okna a neklidný spánek. Takové vymoženosti přineslo mnoha lidem zpoplatnění dálnic a rychlostních silnic. „Co zavedli mýto, tak tudy projíždí kamionů opravdu hodně. Jezdí i večer nebo v noci. Máme v obci omezení rychlosti, ale málokdo ho dodržuje. Je to velmi nebezpečné, protože hlavní silnice vede těsně kolem školy,“ říká místostarostka Brodku u Prostějova Hana Oulehlová. »
21. 9. 2011
Na včerejší tiskové konferenci k vyhlášení výsledků soutěže Volná cesta 2011 ocenil ministr dopravy tři nejlepší projekty, které pomohly převedení přepravy zboží ze silnice na železnici. Výsledky soutěže, na jejíž organizaci se podílela Dopravní federace si můžete prohlédnou zde. »
29. 6. 2011
Ministr dopravy se podle vyjádření v dnešních Lidových novinách kloní k rozšíření mýtného pro nákladní dopravu pomocí bran na určitých úsecích silnic prvních tříd a krajské silnice a obce hodlá ponechat jako oběti objíždění [1]. Dopravní federace a Hnutí DUHA to považují za špatný krok, neboť povede k další devastaci okresních silnic v důsledku objíždění, nadále se bude zhoršovat kvalita života ve městech a vesnicích a sníží se i bezpečnost řadových motoristů. »
7. 6. 2011 / Česká televize
Mýtné pro nákladní automobily v zemích Evropské unie bude možná dražší. Europoslanci dnes rozhodli, že do jeho ceny budou moci země započítat i další náklady, například spojené s hlukem nebo znečištěním. Dosud země mohly do mýtného započítávat jen náklady na budování a udržování infrastruktury. »
30. 5. 2011 / http://www.halonoviny.cz/articles/view/221792
Jednou z příčin neutěšených poměrů v dopravě České republice je malé zpoplatnění silniční dopravy. K velmi nízké a nespravedlivé silniční dani sice přibyla v roce 1995 dálniční známka a v roce 2007 elektronické výkonové zpoplatnění, ale i tak zůstává výše zpoplatnění užívání silnic a dálnic ve srovnání s náklady na ně v ČR nedostatečná (viz tabulka). »
30. 5. 2011 / ČT24
Kombinovaná přeprava nákladů rostla loni v České republice nejvíc za posledních deset let. Celkem dopravci takto převezli 6,6 milionu tun zboží. Stále ale vede silniční doprava, kterou využili dopravci k převozu více než 350 milionů tun. Dostat co nejvíc nákladu ze silnice na železnici je přitom jedním z hlavních úkolů ministerstva dopravy. Navíc podle čísel za loňský rok to vypadá, že se jim to daří. »
24. 5. 2011
Účastníci semináře "Budoucnost mýta v České republice" [1], který dnes v Poslanecké sněmovně uspořádala Dopravní federace, se shodli na následujících dvou bodech. »
24. 5. 2011
Možnosti rozšiřování mýta na další silnice v České republice a diskuze o přínosech a rizicích kroku, který plánuje Ministerstvo dopravy, je obsahem semináře, který se dnes koná v Poslanecké sněmovně. Seminář pořádá Dopravní federace, která sdružuje ekologické organizace a rozšíření mýtného na celou silniční síť je jedním z jejích hlavních cílů. »
24. 5. 2011 / PARLAMENTNÍ LISTY
Možnosti rozšiřování mýta na další silnice v České republice a diskuze o přínosech a rizicích kroku, který plánuje ministerstvo dopravy, je obsahem semináře, který se konal v Poslanecké sněmovně. Seminář uspořádala Dopravní federace, která sdružuje ekologické organizace a rozšíření mýtného na celou silniční síť je jedním z jejích hlavních cílů. »
24. 5. 2011 / ČT24
Od mýtného pro kamiony na vybraných silnicích nižších tříd si státní kasa slibuje 3,2 miliardy korun ročně. Průměrnou sazbu kamionového mýtného by chtěl stát stanovit přibližně na tři koruny za kilometr. Na dnešní konferenci o budoucnosti mýtného systému v Česku to uvedl ředitel úseku provozovatele elektronického mýta Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Václav Nestrašil. Zavádění mýtného na silnice nižší třídy se však nelíbí dopravcům. »
24. 5. 2011 / Hodonínský deník
Účelem zavedení mýtného pro nákladní vozy i na silnice nižších tříd je hlavně přesun kamionů na dálnice a rychlostní silnice. »
24. 5. 2011 / Mediafax
Ministerstvo dopravy nebude bránit vybudování nového systému na výběr mýta, musel by ale být ekonomicky efektivnější než ten současný. V úterý to uvedl Václav Nestrašil, ředitel úseku provozovatele elektronického mýta z Ředitelství silnic a dálnic. »
24. 5. 2011 / BusinessInfo.cz
»
24. 5. 2011 / Železničář
»
20. 5. 2011 / Dopravní federace
Dopravní federace si vás dovoluje pozvat na seminář "Budoucnost mýta v České republice", který se uskuteční v úterý 24. května od 10 do 13 hodin v Poslanecké sněmovně PČR. »
20. 5. 2011 / E15.cz
Po téměř roce a půl od zavedení mýta se ukázalo, že řidiči kamionů obcházejí placené úseky a značně zatěžují cesty druhé a třetí třídy, stejně jako neplacené úseky silnic první kategorie. Ministerstvo dopravy se proto rozhodlo zakázat tranzit po cestách nižšího stupně a přimět kamiony platit. »
19. 5. 2011
Na mapě vesnic a měst postižených kamionovou dopravou [1] přibyla další padesátka praporků. Ty ukazují, kde v zemi je situace nejzávažnější. Dopravní federace – sdružení několika ekologických organizací – mapu aktualizovala mimo jiné také na základě informací, které dostávala od samotných starostů. Chce tak upozornit na přetrvávající bezmoc obyvatel a obecních úřadů, jež nemohou omezit průjezd nákladních automobilů. »
19. 5. 2011
Na mapě znázorňující oblasti postižené kamionovou dopravou přibyla další padesátka měst a obcí, jejichž obyvatelé volají po omezení průjezdu nákladních automobilů. Ve čtvrtek o tom informovala Dopravní federace, sdružující několik ekologických organizací, která mapu provozuje. »
17. 5. 2011 / idnes.cz
Řidiči kamionů, kteří si zvykli vyhýbat se mýtnému na obchvatu Olomouce cestou přes město, si tomu budou muset zase brzy "odvyknout". Poté, co se naučili objíždět dva roky starý zákaz přes čtvrť Neředín, radnice jim zakáže jezdit i tudy. »
17. 5. 2011 / Českápozice.cz
Sílí negativní kampaň vůči výběru mýta na komunikacích nižších tříd. Zastánci mikrovlnné technologie tvrdí, že se nevyplatí. »
9. 5. 2011 / lidovky.cz
Chráněnou oblast Slavkovský les na Karlovarsku trápí kamiony, které si tudy zkracují cestu. Jezdí přitom po silnicích, kam vůbec nesmějí, nebo po komunikacích, které jsou pro ně zcela nevhodné. Přistihli je při tom i redaktoři LN. »
4. 5. 2011
Už jen pár týdnů zbývá nákladním dopravcům pro přihlášení se do soutěže Volná cesta. Ta byla vyhlášena 29. března a je určena všem dopravcům, kteří v minulosti přesunuli zboží z aut do vlaků. »
21. 4. 2011
Ekologické organizace vyzývají dnes jmenovaného ministra dopravy Radka Šmerdu, aby se ve svém úřadu zaměřil na dva zásadní úkoly: stanovení priorit ve výstavbě silnic i železnic a rozšíření mýtného na silnice nižších tříd. Kroky nového ministra tak můžou pozitivně ovlivnit směřování dopravního sektoru na mnoho let dopředu. »
18. 4. 2011 / pravda.sk
Spoplatnenie všetkých ciest I. triedy a zákaz tranzitu na cestách II. a III. triedy má vyhnať kamióny na diaľnice a nákladnú dopravu na železnicu. »
7. 4. 2011 / Železničář
»
30. 3. 2011
Ministerstvo dopravy vyhlásilo soutěž pro nákladní dopravce. Pokud přesunou přepravu zboží z kamionů do vlaků, mohou získat ocenění. Úřad tak chce více podpořit ekologicky příznivější způsoby dopravy, přiblížit se standardům v Evropě a částečně tak odlehčit pozemním komunikacím. »
30. 3. 2011 / Lidové noviny
»
30. 3. 2011 / Lidové noviny
»
29. 3. 2011 / e15.cz
Ministerstvo dopravy chce podpořit nákladní železniční dopravu pomocí soutěže Volná cesta. Do soutěže se od dnešního dne mohou hlásit všichni přepravci a logističtí operátoři s projekty pro přesun nákladní dopravy ze silnic na železnici. Dnes o tom informoval Aleš Kuták z Dopravní federace, která soutěž organizuje. Výsledky soutěže pořadatelé zveřejní v září. »
29. 3. 2011 / ČT24
Podpořit nákladní železniční dopravu má soutěž Volná cesta. Pro ministerstvo dopravy ji připravilo sdružení ekologických organizací nazvané Dopravní federace. »
4. 1. 2011 / MF DNES
Obce také sestavily interaktivní mapu Česka, v níž jsou vyznačeny největší problémy spojené s kamiony. Například v Zubrnicích nedaleko Ústí nad Labem si stěžují na to, že jim otřesy ničí skanzen. »
29. 12. 2010
Kamiony ničící skanzen v Zubrnicích, popraskané silnice i zdi domů, stížnosti obyvatel na hluk, velké finanční náklady a bezmoc obecních úřadů při omezování průjezdu nákladních automobilů. O těchto a dalších problémech s nákladní dopravou se můžete dočíst v Mapě obcí postižených kamionovou dopravou [1], kterou dnes zveřejnila Dopravní federace. Mapa byla vytvořena a je stále aktualizována na základě informací z médií či od samotných starostů. V současnosti zahrnuje stovku obcí, kde kamionová doprava ztěžuje obyvatelům život. »
29. 12. 2010 / aktualne.cz
Mapu obcí, které jsou postiženy kamionovou dopravou zveřejnila ve středu na svých internetových stránkách Dopravní federace. »
21. 11. 2010
Pomozte nám prosadit opatření ke zlepšení mýtného systému a napište ministrovi dopravy, aby se ve spolupráci s kraji co nejrychleji zasadil o rozšíření mýtného systému na silnice všech tříd. Můžete se inspirovat textem, který jsme pro Vás společně s potřebnými kontakty připravili zde. »
15. 11. 2010 / ekolist.cz
O tom, že si Česká republika jako stát významně zatížený průjezdnou nákladní dopravou nemůže dovolit nejnižší sazby mýtného v regionu, už bylo napsáno mnohokrát. Z toho pohledu lze dohodu o zvýšení stávajících sazeb dvakrát o čtvrtinu – k 1. lednu 2011 a 2012 – přivítat. Bohužel se tak ale děje za situace, kdy až na pár nepodstatných výjimek jsou u nás zpoplatněny pouze dálnice a rychlostní silnice a zbytek silniční sítě slouží nákladní dopravě k jejich finančně motivovanému objíždění. Lze očekávat, že od začátku příštího roku se leckde již neúnosná situace dále zhorší. »
27. 10. 2010 / zaoral.blog.ihned.cz
Zatímco mýto za zácpy ve smyslu promítání externích nákladů silniční dopravy do mýtných sazeb podle posledních zpráv z Bruselu nařízeno nebude, dostanou členské státy možnost upravovat mýtné sazby v čase. Jinými slovy používat princip dražšího mýta ve špičkách, stejně jako tak činí Česká republika v pátek odpoledne. »
1. 10. 2010
Ministerstvo dopravy dnes jedná se zástupci dopravců o chystaném zvýšení sazeb mýtného od nového roku, které by se v průměru měly zvednout o čtvrtinu. Dopravní federace se však obává, že bez rozšíření výběru mýtného na celou silniční síť zvýší takový krok negativní dopady na život v průjezdných městech a vesnicích a dále sníží bezpečnost a plynulost dopravy na malých silnicích. »
1. 10. 2010 / ČT24
Dopravců, kteří proti zvyšování mýtného protestují, se dnes paradoxně zastaly ekologické organizace sdružené v Dopravní federaci. Ekologové ale nesouhlasí s růstem sazeb z odlišných důvodů. Podle nich budou kamiony po zdražení ve větší míře objíždět zpoplatněné úseky skrze obce, zvýšení sazeb by tak mělo předcházet rozšíření mýtného systému i na silnice nižších tříd. »
20. 9. 2010
Ekologické organizace upozorňují, že dnes otevřený nový úsek dálničního okruhu kolem Prahy absolutně neřeší problém kamionové dopravy v Praze. Kamiony budou i nadále vyhledávat silnice nižších tříd, kde nemusí platit mýtné. I v budoucnu tak budou okraje Prahy a její okolí sužovat četné dopravní komplikace. »
13. 8. 2010
Hlavním důsledkem rozhodnutí ministra dopravy Víta Bárty, že úplně zastaví modernizaci železnic, aby mohl přesunout 1,1 miliardy korun na úhradu předražených dálnic, bude podle ekologických organizací více kamionů na českých silnicích. Dopravní federace a Hnutí DUHA proto varovaly, že na ministrem anoncované škrty doplatí nejen miliony cestujících v osobních vlacích, ale také řidiči a lidé ve městech či obcích, které obtěžují kamiony. »
13. 8. 2010 / iHNed.cz
Z plánů lze prý například vypustit protihlukové stěny, cyklostezky nebo přechody pro zvěř. To vzápětí kritizovalo sdružení ekologických organizací Dopravní federace. »
12. 8. 2010
Členové Dopravní federace se dnes obrátili na ministra dopravy Víta Bártu s požadavkem, aby při ohlášených škrtech nepodlehl tlaku stavebních firem. Návrh stavební lobby na „zlevnění“ staveb silnic nerealizací protihlukových stěn a ekoduktů je věcný i právní nesmysl a nelze ho proto brát vážně. Ministr by měl především zastavit některé zjevně neopodstatněné a předražené projekty a začít pracovat na koncepci rezortu, která definuje skutečné priority. »
12. 8. 2010 / Deník Referendum
Dopravní federace se dnes obrátila na ministra dopravy Víta Bártu s požadavkem, aby při ohlášených škrtech nepodlehl tlaku stavebních firem. Návrh stavební lobby na zlevnění staveb silnic nerealizací protihlukových stěn a ekoduktů označila za nesmysl. »
10. 8. 2010 / Radio Impuls
Aleš Kuták z Dopravní federace mluvil o výstavbě nových silnic nebo mýtném pro kamiony na silnicích I.tříd. »
6. 8. 2010 / aktualne.cz
Bývalý náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták, který nyní působí ve sdružení Dopravní federace, tvrdí, že zboží převážené po Labi je možné přesměrovat na železnici. »
6. 8. 2010
Kamionů na okresních silnicích přibylo od ledna 2007, kdy byla pro auta nad dvanáct tun zavedena povinnost platit mýto na dálnicích. Zpoplatnění silnic nižší třídy by mohlo pomoci odklonit dopravu zpět na dálnice. Se zavedením mýtného i na okresní silnice tlačí na novou vládu sdružení ekologických organizací Dopravní federace. »
5. 8. 2010
Pokud ministr Bárta zítra přislíbí státní dotaci na stavbu jezů na dolním Labi, musí jasně říci, které stavby obchvatů měst a obcí chce zastavit. Ministerstvo dopravy již oznámilo, že díky vládním škrtům zruší řadu silničních a dálničních staveb. Dodatečný slib miliardových dotací do neefektivní vodní dopravy by vedl k rozšíření seznamu o zrušené obchvaty. »
29. 7. 2010
Na dvě desítky starostů společně s pěticí občanských sdružení již podpořily memorandum za rozšíření mýtného pro nákladní dopravu na všechny silnice. Znění memoranda společně se seznamem signatářů zveřejnila na svých webových stránkách Dopravní federace. Zde ho mohou podpořit i další obce a organizace [1]. »
27. 7. 2010
Experti na dnešní tiskové konferenci rovněž podpořili zvýšení mýtných sazeb pro nákladní auta, podle nich "je prostor až pro zdvojnásobení současných sazeb", které u kamionů činí v průměru zhruba čtyři koruny za kilometr. "Tarify jsou dnes tak nízké, že vůbec neplní regulační funkci," uvedl Hájek. Jako příklad dal Rakousko, kde jsou tarify dvojnásobné. »
26. 7. 2010
Dvacet let nekoncepčnosti, iracionálního snění o finančních možnostech státu a plýtvání veřejnými prostředky na často nepřesvědčivě odůvodněné projekty. Tato praxe musí skončit. Je čas, aby ministerstvo dopravy zpracovalo seriózní analýzu priorit v údržbě a budování dopravní infrastruktury. Uvádí to dnes zveřejněná analýza „Kde se ztrácejí miliardy?“, která vznikla ve spolupráci Ekologického právního servisu, Hnutí DUHA a Dopravní federace v rámci iniciativy Cena dálnic. »
16. 7. 2010
Proti husté kamionové dopravě valící se slezskými obcemi protestují místní občané blokádou komunikace. Jejich výzvy k řešení katastrofální dopravní situace totiž úřady až dosud ignorovaly. »
13. 7. 2010
V Rudné u Prahy proběhl ilegální pokus o zamezení nadměrné kamionové dopravy. Dokumentární spot natočený při akci byl pořízen na podporu soutěže „To je on – kamion!, vyhlášené Dopravní federací. »
13. 7. 2010
V obci Rudná u Prahy, jejíž obyvatele sužuje velký objem kamionové přepravy, proběhl neúspěšný pokus o umístění dopravní značky zakazující vjezd vozidel s hmotností nad 26 tun. O tuto značku obec několikrát bezvýsledně žádala příslušné úřady. Akci zmařila policejní hlídka těsně před dokončením instalace. Kamiony obcí přitom jezdit nemusí, pouze se tak vyhýbají placení mýtného na dálnici, která vede podél obce. »
8. 7. 2010
Nakoukli jsme do volebních a politických programů čerstvě zvolených stran do poslanecké sněmovny v květnových volbách 2010, abychom se dozvěděli, jaké plány mají s mýtným systémem pro nákladní silniční dopravu. »
10. 6. 2010 / Moravské Hospodářství
Počet kamionů a dodávek se totiž po letošním rozšíření mýtného zvýšil někde i o sedmdesát procent. Z ankety Moravského hospodářství mezi stovkou obcí vyplývá, že se od nového roku zvýšil průjezd kamionů průměrně o třicet procent. »
12. 5. 2010 / rozhlas.cz
Poslechněte si o soutěži a diskuzi kolem mýtného systému na Radiožurnálu - hosté: Pavel Přibyl z Dopravní federace, Antonín Lízner - starosta Příšovic a náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas »
11. 5. 2010
Dopravní federace dnes zahajuje 2. ročník soutěže s názvem „To je on – kamion!“ o nejlepší fotografii či krátké video na téma Jak kamiony škodí lidem ve městech a vesnicích. Vítěz soutěže bude moci celý rok cestovat vlakem první třídou zdarma po celé republice. »
18. 2. 2010
Hnutí DUHA a Dopravní federace [1] uvítaly zprávu, že Pardubický kraj zvažuje během několika let zavést mýtné i na vybraných silnicích II. a III. třídy [2]. Lidem na Pardubicku by tak ubylo výfukových plynů, hluku a nebezpečných kamionů, dodávají ekologické organizace. Pardubický kraj uvažuje o zpoplatnění některých silnic pomocí satelitního systému do tří let. Z výnosů hodlá financovat údržbu krajských silnic, které jsou devastovány těžkou nákladní dopravou. »
5. 2. 2010
Silniční nákladní doprava způsobí ročně kolem 77 miliard škod jen na dopravní infrastruktuře, přičemž dalších 46 miliard škod tvoří externí náklady. Na poškozování silnic a dálnic, které má za následek sníženou bezpečnost provozu, se podílí i přetěžování vozidel. Tuto souvislost si uvědomuje i Sdružení řidičů, které chce pomocí Petice proti přeloženým vozidlům apelovat na Poslaneckou sněmovnu k nápravě stávající situace. Sdružení navrhuje změnit zákon tak, aby již nebyl umožněn provoz přeloženým vozidlům a odpovědnost neležela na samotných řidičích. Více na http://petice.proridice.eu/ »
6. 1. 2010
Vážené Sdružení řidičů CZ, o.s., děkujeme Vám za dopis, ve kterém reagujete na činnost Dopravní federace. Rádi Vám vysvětlíme, že Vaše obava, že se snažíme zbavit silnice všech kamionů a proto mystifikujeme veřejnost nepravdivými tvrzeními, je lichá. Můžeme Vás ujistit, že tomu tak není. Dopravní federace usiluje o to, aby došlo k zásadnímu omezení negativních vlivů silniční nákladní dopravy na kvalitu života, a aby negativní dopady přepravy zboží po silnicích nebyly ještě více podporovány špatným nastavením mýtného systému. »
28. 12. 2009
Kvůli špatně provedenému vylepšení mýtného po Novém roce stoupne počet nákladních vozů, které budou jezdit po silnicích a přes obce či města namísto po dálnicích. Ekologické organizace proto dnes opakují apel na vládu a poslance, aby platby urychleně rozšířili na kompletní silniční síť. »
21. 12. 2009
Na Staroměstské radnici probíhá do konce ledna fotožurnalistická výstava Czech Press Photo, kde jsou k vidění hlavní události a témata minulého roku. Mezi vystavené fotografie se dostaly i snímky z fotoreportáže Reného Jakla věnující se problematice nákladní dopravy nafocené v rámci našeho projektu To je on - kamion! Přijďte se podívat na fotky v plné kvalitě doplněné zajímavými komentáři a podpořte náš projekt za lepší systém nákladní dopravy (odeslat připomínku za rozšíření mýta). »
5. 11. 2009
Foto-video soutěž na téma „Jak kamiony znepříjemňují lidem život“ již zná své vítěze. O hlasy poroty a veřejnosti se utkalo celkem 144 přihlášených fotografií a videospotů ze všech koutů ČR. Všechny poukazují na těžké soužití obyvatel měst, obcí, či dalších motoristů s nekontrolovaně bující kamionovou dopravou. »
30. 10. 2009 / rozhlas.cz
V nedávném příspěvku jsme zaznamenali bohulibou činnost občanského sdružení Auto*Mat, která se snaží upozornit na neblahý vliv automobilové dopravy v Praze. Pro tentokrát si vezmeme na paškál Dopravní federaci a její aktuální tažení proti přebujelé nákladní silniční dopravě. »
22. 10. 2009
Na stránkách www.tojeonkamion.cz je ještě deset dní možné hlasovat pro fotografie, které nejzajímavěji vystihují zatížení obyvatel kamionovou dopravou. Prohlédnout si zde můžete více než stovku fotografií z celé České republiky mapující problematiku nákladní silniční dopravy tak, jak ji zachytili obyvatelé měst a obcí či motoristé na menších silnicích. »
23. 9. 2009
Poslanci začnou zítra projednávat návrh státního rozpočtu s úspornou podobou deficitu. Očekávané spory o škrty ve školství, zmrazení důchodů a snižování sociálních výdajů mají elegantní řešení. Hnutí DUHA a Dopravní federace [1] navrhují, že se stačí kriticky zhodnotit rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který minulý týden schválila vláda. Ten má i v těžké době dosáhnout rekordních 96 miliard korun. »
17. 9. 2009
KDY: Neděle 20. září od 14:00 do 19:00 hodin KDE: V rámci akce Zažít město jinak, horní část Jugoslávské ulice, Praha 2 CO: Fotoreportáž zobrazující problematiku kamionové dopravy tak, jak ji zachytil fotograf René Jakl. »
9. 9. 2009
Sněmovna dnes definitivně schválila novelu zákona o pozemních komunikacích, která od roku 2010 rozšíří placení mýtného i na menší auta nad 3,5 tuny. Dále se zavádí možnost upravit mýtné poplatky nejen podle počtu náprav, ale i podle ročního období nebo denní doby. Hnutí DUHA a Dopravní federace [1] tento krok vítají. Aby byl systém nastaven správně, navrhují poslancům přijetí ještě další opatření:... »
3. 9. 2009
Od zítřka budou kamiony zase o něco více znepříjemňovat lidem život. Končí totiž platnost prázdninových zákazů [1] jízd kamionů. Dopravní federace na základě rešerše mediálních příspěvků zveřejnila mapu [3] padesátky měst a obcí, kde místní obyvatelé kamionovou dopravou trpí nejvíce. Mapa je přístupná na adrese www.dopravnifederace.cz/mapa-obci/. Pro aktualizaci mapy Dopravní federace uvítá další příspěvky a spolupráci od postižených lidí. »
1. 9. 2009
Petiční iniciativa „Za bezpečnější dopravu v Horoměřicích a Středočeském kraji“ se připojuje k „Evropskému týdnu mobility“ a „Evropskému dnu bez aut „ symbolickou akcí „Přecházení po přechodech“, která se uskuteční v pondělí 21.září mezi 8.-9.00 v Horoměřicích na přechodech pro chodce v prostoru křižovatky ulic Velvarská a Hrdinů. Všichni občané Horoměřic a další jsou na tuto akci srdečně zváni. »
1. 7. 2009
Soutěž To je on kamion má už své fanoušky i na Facebooku. Přidejte se k nim! »
30. 6. 2009
Zelený kruh a Dopravní federace uspořádaly ve středu 24.6. seminář s názvem Aktuální témata přístupu k dopravě v ČR. Jedním z hlavních témat bylo i zpoplatňování silniční nákladní dopravy v Evropě a ČR. Podle slov Ing. Černého z Ministerstva dopravy je zavedení hybridního systému z technické stránky již téměř připravená záležitost a bylo by ho možné celoplošně zavést v roce 2011. »
10. 6. 2009
Sněmovna dnes pustila do druhého čtení novelu zákona o pozemních komunikacích, která od roku 2010 rozšíří placení mýtného i na menší auta nad 3,5 tuny. Dále se zavádí možnost upravit mýtné poplatky nejen podle počtu náprav, ale i podle ročního období nebo denní doby. Hnutí DUHA a Dopravní federace tento krok vítají, nepovažují jej však za zcela systémový. Aby byl systém nastaven správně, musí poslanci přijmout ještě další opatření... »
29. 5. 2009
Dopravní federace vítá, že Oranžová kniha Dopravy, kterou včera představila ČSSD, reflektuje i potřebu zdokonalení systému mýtného. Pokud jde striktně o otázku zpoplatňování kamionů a omezování jejich negativních vlivů, je představa ČSSD [1] v řadě bodů prioritám Dopravní federace blízká. Měla by však výrazněji akcentovat dvě věci: »
27. 5. 2009
Dopravní federace dnes zahajuje soutěž s názvem „To je on – kamion!“ o nejlepší fotografii či videospot zachycující, jak silniční nákladní doprava může znepříjemnit život. Vítěz soutěže může zdarma procestovat 4000 kilometrů po celé republice. Cílem soutěže je zviditelnit problém přebujelé kamionové dopravy na českých silnicích, obzvláště v obcích, které leží na objízdných trasách zpoplatněných úseků. »
29. 4. 2009 / denik.cz
Svůj nesouhlas s blokádou Litoměřic včera vyslovili také členové ekologicky zaměřeného občanského sdružení Hnutí Duha, kteří postup dopravců přirovnali k vydírání. Ekologické organizace prosazují reformu mýtného, která bude firmy motivovat, aby své zboží více přepravovaly vlakem namísto kamionů a nakupovaly raději od místních dodavatelů. Pouze tak skutečně klesne hluk a výfukové plyny z kamionů, argumentují Dopravní federace a Hnutí DUHA. »
28. 4. 2009
Hnutí DUHA a Dopravní federace [1] v souvislosti s avizovanou protestní akcí kamionového sdružení Česmad Bohemia ve středu vzkazují vládě, aby neustupovala nátlaku na snížení mýtného. Vláda se hrozbám Česmadu vyhne pouze tehdy, pokud podnikne rázná opatření, která pomohou zastavit rapidní růst kamionové dopravy. »
26. 2. 2009 / mdcr.cz
Bendl na diskusním setkání také řekl, že s hybridním systémem, který by kombinoval současný mikrovlnný systém se satelitním, se na českých silnicích počítá zhruba až od roku 2014. Hybridní systém by měl fungovat na větší rozloze než současné mýtné brány a měl by se rozšířit i na silnice nižších tříd. »
16. 1. 2009 / Domaci.iHNed.cz
Už nejen dálnice, ale také silnice II. a III. tříd, které spravují kraje, by měly být zpoplatněny mýtným. S tímto požadavkem v pátek přišla Asociace krajů ČR. »
15. 1. 2009
Zásadní vylepšení mýtného, které pomůže dostat náklady z kamionů na železnici, je podle Hnutí DUHA hlavním úkolem pro nového ministra dopravy. Pouze tak vláda zajistí bezpečnější silnice, méně hluku a výfukových plynů. Premiér dnes oficiálně anoncoval, že na ministerský post usedne Petr Bendl. »
15. 1. 2009 / denik.cz
Bendl bude i pod drobnohledem ekologických organizací. Pavel Přibyl z Hnutí DUHA pro Deník uvedl, že základním úkolem nového ministra bude vylepšení mýtného. „Prvním krokem musí být rozšíření plateb na všechny nákladní vozy a státní silnice, následované zvýšením sazeb. Klíčové pak bude motivovat firmy, aby k přepravě nákladu více využívaly železnici.“ »
10. 1. 2009 / aktuálně.cz
Na nesplněné sliby upozornila Dopravní federace, sdružující několik významných českých nevládních organizací, a ekologické Hnutí Duha. "Nákladní vozy tak dál obtěžují okolní obce hlukem a výfukovými plyny a překážejí ostatním řidičům," uvedla sdružení. »
30. 12. 2008
Vláda nesplnila svůj vlastní záměr, že od Nového roku budou kamiony platit mýtné na všech státních silnicích, podotkly dnes Dopravní federace a Hnutí DUHA. Nákladní vozy tak budou dál obtěžovat okolní obce hlukem či výfukovými plyny a překážet ostatním řidičům. »
27. 8. 2008 / Euro
Takový obrat by nesvedl ani Aleš Valenta. Po loňském zářijovém nástupu nové vlády k moci to vypadalo, že rakouský Kapsch bude i se svým mikrovlnným mýtným systémem vypuzen z České republiky. Alespoň by tomu napovídaly některé tehdejší výroky ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) a jeho náměstka Jiřího Hodače, kteří se poměrně ostře vyjadřovali proti podmínkám obsaženým ve smlouvách o dodávce a o provozování mýtného sytému. Údajně byly nevyvážené, v neprospěch České republiky. »
20. 8. 2008 / ČRo 6
Jak zatěžuje nákladní doprava české dálnice, silnice i krajinu kolem nich, popsal Pavel Doucha z Dopravní federace, který byl hostem v pořadu ČRo6 Zaostřeno na finance. »
7. 3. 2008 / ekolist.cz
Podle Šimoníka je představa, že by vybírání peněz na silnicích mohlo významně přesunout náklad na železnici, poněkud naivní, protože se to nedaří nikde v Evropě. S tím ale nesouhlasí Pavel Doucha z Dopravní federace, která sdružuje nevládní organizace zabývající se vlivy dopravy na životní prostředí: „Základní problém je v nastavení celého systému. Jeho cílem v současnosti není snížení objemu nákladní silniční dopravy, ale získání více peněz na budování silniční infrastruktury.“ »
14. 1. 2008
Srovnání systémů mýtného pro kamiony v zemích EU a Švýcarsku vychází dnes v češtině. Vydává jej Dopravní federace ve spolupráci s evropskou ekologickou organizací Transport and Environment. Česká republika z něj nevychází právě nejlépe. »
27. 12. 2007
Vláda nesplnila svůj vlastní záměr, že od Nového roku se mýtné na dálnicích bude týkat všech nákladních aut, podotkly dnes Dopravní federace a Hnutí DUHA. Podle zelených organizací tak promeškala důležitou šanci motivovat firmy, aby své zboží přepravovaly po železnici." »
29. 10. 2007 / aktualne.cz
Zvýšení sazeb za ujeté kilometry, srovnání mýtného na dálnicích a silnicích první třídy, prosazení poplatků za průjezd nákladních aut městy nebo použití zisku na mýtném také na protihluková opatření u silnic. To všechno chtějí prosadit vlivné nevládní organizace sdružené do nového uskupení pod názvem Dopravní federace. A cílem opatření má být jediné: dostat ze silnice co nejvíc kamionů a tím zvýšit bezpečnost a chránit kvalitu životního prostředí. »
23. 10. 2007
Mezinárodní organizace Transport&Environment – European Federation for Transport and Environment (T&E) připravila analýzu možností zavedení limitů pro emise hluku, který u jedoucích automobilů vzniká na styku pneumatiky s vozovkou.Podle posledních výzkumů je tento hluk převažující u automobilů jedoucích rychleji než cca 50 km/h. Použití tzv. tichých pneumatik je v současné době nejlevnější a nejefektivnější cestou k plošnému snížení hluku z automobilové dopravy. Evropská komise připravuje vydání nařízení, které by stanovilo podobné limity, jako jsou pro emise výfukových plynů (EURO I-IV). Materiál T&E ke stažení v angličtině zde. »
18. 10. 2007
Ministerstvo dopravy zpoplatní od ledna příštího roku mýtem 193,8 kilometru silnic první třídy, tedy zhruba o osmdesát kilometrů méně, než ještě na konci září předpokládal návrh vyhlášky. Na poslední chvíli úřad z vyhlášky vyškrtl silnici č. 9 od České Lípy k německým hranicím a silnici č. 10 z Turnova do Harrachova. Na začátku října to oznámil náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. »
10. 10. 2007
Občané všech zemí EU mohou přímo emailem oslovit své poslance Evropského parlamentu s žádostí o podporu legislativních návrhů, směřujících ke snížení emisí skleníkových plynů z dopravy. »
28. 8. 2007
Kárný senát advokátní komory podal žalobu na pražskou právní kancelář Havel & Holásek . Důvodem je podezření ze střetu zájmů při zavádění systému elektronického mýtného v Česku. Včera to uvedl Radiožurnál. Podle rozhlasu byla kancelář Havel & Holásek nejprve poradcem ministerstva dopravy pro mýtné a pak přešla ke společnosti Kapsch, která systém v Česku provozuje. »
14. 8. 2007
Vláda si připravuje půdu pro to, aby stát mohl začít brzy vybírat mýtné i na silnicích druhé a třetí třídy. A mýto by mohla platit nově i auta od 3,5 tuny, tedy "avie". Zda se takové změny vyplatí, má nyní vládě spočítat ministr dopravy Aleš Řebíček. "Vláda schválila provedení studie, která ukáže, zda by takový systém nebyl prodělečný," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Definitivně se podle něj o změnách rozhodně právě podle výsledků studie. »
25. 5. 2007
Evropská komise zahájila příjem žádostí členských států na spolufinancování dopravních staveb, které jsou součástí celoevropské dopravní sítě TEN-T. »

Úvod | Mapa obcí | O nás | Témata | Aktuality | Publikace | Kontakt

© dopravnifederace.cz / webdesign: gingercandy